![](https://www.briefingnews.gr/sites/default/files/styles/slider__638x287_/public/articles/theatro3616-682x384.jpg?itok=gUNExsJl)
Στο περιοδικό “Τηλεθεατής” κα τη Χρύσα Παχούμη έδωσε συνέντευξη ο Γιώργος Γιαννόπουλος, που μίλησε μεταξύ άλλων για την οικογένειά του και την αδελφή του που πάσχει από σύνδρομο Down.
Ζήσατε ευτυχισμένος ως παιδί;
Είμαστε πέντε αδέλφια, τρία αγόρια και δύο κορίτσια. Είμαι τυχερός γιατί στην οικογένειά μου ο ένας αγαπά τον άλλον. Ένας λόγος που έγινα καλλιτέχνης είναι ότι τα παιδικά μου χρόνια ήταν μέσα στη χαρά και την ευτυχία. Η μεγάλη μου αδελφούλα έχει σύνδρομο Ντάουν, σε βαθύ γήρας αυτή την εποχή. Αυτή μου άνοιξε δρόμους ιδιαίτερους.
Βιώσατε ρατσισμό, λόγω της διαφορετικότητάς της;
Ως πιτσιρίκι ήμουν ο αδελφός της ανάπηρης. Αυτό μετά το έκανα πλεονέκτημα. Η Μίρκα Παπακωνσταντίνου στη σχολή μού έμαθε πως πρέπει το μειονέκτημα να το κάνουμε πλεονέκτημα. Αν συμβεί αυτό, θα πάμε μπροστά και ως μονάδες, αλλά και ως κοινωνία και κράτος.