Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 -

Μουντιάλ 2018: Όλα καλά για Βέλγιο - Βοσνία, ήττα για την πρωταθλήτρια Ευρώπης

Δεν συνάντησαν προβλήματα στην πρεμιέρα τους οι κύριοι αντίπαλοι της Εθνικής ομάδας στον 8ο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ 2018, Βέλγιο και Βοσνία-Ερζεγοβίνη.

Στο ΓΣΠ της Λευκωσίας οι «κόκκινοι διάβολοι» νίκησαν εύκολα την Κύπρο με 3-0 χάρις σε δύο γκολ του Λουκάκου (13΄, 61΄) με ισάριθμες κεφαλιές κι ένα του Φερέιρα-Καράσκο στο 81΄.

Στη Ζένιτσα, οι Βόσνιοι συνέτριψαν 5-0 την Εσθονία έχοντας για σκόρερ τους Σπάχιτς (7΄, 90΄+),Τζέκο (23΄ πέναλτι), Μεντούνιανιν (71΄) και Ιμπίσεβιτς (81΄).

Αντίθετα, «μαύρο» ντεμπούτο έκαναν οι φιναλίστ του EURO 2016. Η Πορτογαλία, χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, έχασε 0-2 (23΄ Εμπολό, 30΄ Μεχμέντι) από την Ελβετία στη Βασιλεία (2ος όμιλος), με τονΦερνάντο Σάντος να καταγράφει την πρώτη ήττα ως προπονητής των Ιβήρων, ύστερα από 10 νίκες και 4 ισοπαλίες σε 14 επίσημους αγώνες. Για τον ίδιο όμιλο, Νήσοι Φερόε-Ουγγαρία 0-0 και Ανδόρα-Λετονία 0-1 (48΄ Σαμπάλα).

Ούτε η Γαλλία, όμως, κατόρθωσε να ξεκινήσει νικηφόρα στον 1ο όμιλο, μένοντας στο 0-0 με τη Λευκορωσία στο Μπορίσοφ, παρότι έχασε αρκετές ευκαιρίες. Σουηδία και Ολλανδία έμειναν στο 1-1, με τον Μάρκους Μπεργκ να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 43΄ και τον Σνάιντερ να ισοφαρίζει στο 67΄, ενώ στο τρίτο ματς του ομίλου διεξήχθη το πιο απίστευτο παιχνίδι της πρεμιέρας.

Η γηπεδούχος Βουλγαρία προηγήθηκε του Λουξεμβούργου με τον Ρανγκέλοφ στο 16΄, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 1-2 με τον Γιόαχιμ (60΄, 62΄), οι Μαρσελίνιο (65΄), Ποπόφ (79΄) έφεραν νέα ανατροπή, το Λουξεμβούργο έκανε το 3-3 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπονέρ, αλλά δευτερόλεπτα αργότερα ο Τόνεφ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του «γράφοντας» το τελικό 4-3!