Σάββατο 28 Μαΐου 2022 -

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Πρόγραμμα, βαθμολογία σήμερα Παρασκευή 15 Ιουνίου



Επιτέλους το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018 ξεκίνησε εχθές με έναν αγώνα πλούσιο σε γκολ καθώς η Ρωσία κέρδισε 5 - 0 την Σαουδική Αραβία.
Σήμερα το πρόγραμμα, που θα μεταδοθεί και πάλι από την ΕΡΤ, περιλαμβάνει πλούσιο θέαμα με τρεις αγώνες: στις 17:00, Αίγυπτος-Ουρουγουάη, στις 18:00, Μαρόκο-Ιράν και στις 21:00, Πορτογαλία-Ισπανία

Με τον εναρκτήριο αγώνα Ρωσία – Σαουδική Αραβία 5-0, το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018 είναι πλέον σε… δράση.

Η μεγάλη γιορτή του ποδοσφαίρου, αυτό που κάθε φίλαθλος περιμένει για τέσσερα χρόνια, είναι ξανά εδώ. Το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018 ξεκίνησε επίσημα την Πέμπτη (14/06), καθώς μετά τη φαντασμαγορική τελετή έναρξης στο στάδιο «Λουζνίκι» της Μόσχας, έγινε κι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση της διοργάνωσης. Όπως συνηθίζεται, στον εναρκτήριο αγώνα του Μουντιάλ έπαιξε η διοργανώτρια χώρα, με τη Ρωσία να συντρίβει 5-0 τη Σαουδική Αραβία για τον Α’ όμιλο και να κάνει σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου, συνεχίζεται την Παρασκευή (15/06). Στο Εκατερίνεμπουρκγ, η Αίγυπτος θα αντιμετωπίσει την Ουρουγουάη ενώ στη συνέχεια θα διεξαχθούν και οι δυο αναμετρήσεις του Β’ ομίλου. Στην Αγία Πετρούπολη θα κοντραριστούν Μαρόκο και Ιράν, ενώ στο Σότσι θα γίνει το Ιβηρικό… ντέρμπι ανάμεσα σε Πορτογαλία και Ισπανία.

Οι οκτώ όμιλοι του Μουντιάλ 2018

1ος όμιλος

#

Ομάδα

Β.

Γκολ

1.

Ρωσία

3

5-0

2.

Αίγυπτος

0

0-0

3.

Ουρουγουάη

0

0-0

4.

Σαουδική Αραβία

0

0-5

1η αγωνιστική (14-15/06)
Ρωσία – Σαουδική Αραβία (5-0)

(12′ Γκαζίνσκι, 43′, 90+1′ Τσερίσεβ, 71′ Τζιούμπα, 90+5′ Γκολόβιν)

Αίγυπτος – Ουρουγουάη (15:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)

2η αγωνιστική (19-20/06)
Ρωσία – Αίγυπτος (21:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)
Ουρουγουάη – Σαουδική Αραβία (18:00, Rostov Arena, Ροστόφ)

Ρωσία-Σαουδική Αραβία 5-0: Γκολ και θέαμα από τους οικοδεσπότες του Μουντιάλ

Τέτοια πρεμιέρα ούτε στο πιο τρελό τους όνειρο δεν φανταζόταν οι Ρώσοι. Η ομάδα του Τσερτσέσοβ αγνοούσε τη νίκη από τον περασμένο Οκτώβριο όταν και είχε επικρατήσει της Νοτίου Κορέας σε φιλικό, αλλά ξέσπασε εναντίον της αδύναμης Σαουδικής Αραβίας που πλήρωσε τα σπασμένα και επιβεβαίωσε ότι είναι από τις πιο αδύναμες στο τουρνουά.

Οι Ρώσοι μετά το πρώτο διερευνητικό πεντάλεπτο ήταν φανερό ότι ανά πάσα στιγμή μπορούσαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην άμυνα της Σαουδικής Αραβίας και μόλις στο 12' ήρθε το 1-0 με την κεφαλιά του Γκαζίνσκι μετά από φάση διαρκείας.

Οι γηπεδούχοι υπέστησαν ένα μικρό σοκ όταν στο 22' ο Τζαγκόεφ έπεσε στο χορτάρι με μυϊκό πρόβλημα, όμως στη θέση του μπήκε ο Τσερίσεφ ο οποίος στο 43' με πολύ όμορφο πλασέ πέτυχε το 2-0.

Εκεί κάπου το παιχνίδι τελείωσε καθώς η Σαουδική Αραβία δεν είχε κανένα πλάνο στο παιχνίδι της και απείλησε ελάχιστα τους Ρώσους με τους τελευταίους να χτυπούν τρεις φορές στα τελευταία 20 λεπτά.

Αρχικά με τον Τζιούμπα ο οποίος στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 3-0 και στις καθυστερήσεις του Λουζνίκι πήρε φωτιά. Στο 90'+1 με απίστευτο γκολ ο Τσερίσεφ πέτυχε το 4-0 για να μπει το κερασάκι στην τούρτα από τον Γκολόβιν στο 90'+3 με τρομερή εκτέλεση φάου.

Ρωσία (Στανισλάβ Τσερτσέσοβ): Ακινφέεβ, Φερνάντες, Κουτσεπόβ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόβ, Γκαζίνσκι, Ζόμπνιν, Σαμέντοβ (64’ Κουζιάεβ), Γκολοβίν, Τζαγκόεφ (24’ Τσερίσεβ), Σμόλοβ (70’ Τζιούμπα)
Σαουδική Αραβία (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Αλ Μαγιούφ - Αλ Μπουράικ, Οσ. Χαουσάουι, Ομ. Χαουσάουι, Αλ Σαχράνι, Οταΐφ (64’ Αλ Μουβαλάντ), Αλ Φαράζ, Αλ Τζάσαμ, Αλ Νταουσάρι, Αλ Σέχρι (74’ Μπαμπχίρ), Αλ Σαχλάουι (85’ Ασίρι)

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018

 Α' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

14/6

ΜΟΣΧΑ

ΡΩΣΙΑ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

5-0

15/6 

ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ

ΑΙΓΥΠΤΟΣ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

 

19/6

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΡΩΣΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ

 

20/6

ΡΟΣΤΟΦ

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

 

25/6

ΣΑΜΑΡΑ

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ - ΡΩΣΙΑ

 

25/6

ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ - ΑΙΓΥΠΤΟΣ

 

Β' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

15/6

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΜΑΡΟΚΟ - ΙΡΑΝ

 

15/6

ΣΟΤΣΙ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ

 

20/6

ΜΟΣΧΑ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ

 

20/6

ΚΑΖΑΝ

ΙΡΑΝ - ΙΣΠΑΝΙΑ

 

25/6

ΣΑΡΑΝΣΚ

ΙΡΑΝ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

 

25/6

ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΜΑΡΟΚΟ

 

 Γ' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

16/6

ΚΑΖΑΝ

ΓΑΛΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

 

16/6

ΣΑΡΑΝΣΚ

ΠΕΡΟΥ - ΔΑΝΙΑ

 

21/6

ΣΑΜΑΡΑ

ΔΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

 

21/6

ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ

ΓΑΛΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ

 

26/6

ΜΟΣΧΑ

ΔΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ

 

26/6

ΣΟΤΣΙ

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΠΕΡΟΥ

 

 Δ' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

16/6

ΜΟΣΧΑ

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ

 

16/6

ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ

ΚΡΟΑΤΙΑ - ΝΙΓΗΡΙΑ

 

21/6

ΝΙΖΝΙ

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΚΡΟΑΤΙΑ

 

22/6

ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ

ΝΙΓΗΡΙΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ

 

26/6

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΝΙΓΗΡΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

 

26/6

ΡΟΣΤΟΦ

ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ

 

 Ε' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

17/6

ΣΑΜΑΡΑ

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ - ΣΕΡΒΙΑ

 

17/6

ΡΟΣΤΟΦ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ

 

22/6

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

 

22/6

ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ

ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ

 

27/6

ΜΟΣΧΑ

ΣΕΡΒΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ

 

27/6

ΝΙΖΝΙ

ΕΛΒΕΤΙΑ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

 

ΣΤ' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

17/6

ΜΟΣΧΑ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ

 

18/6

ΝΙΖΝΙ

ΣΟΥΗΔΙΑ - Ν. ΚΟΡΕΑ

 

23/6

ΡΟΣΤΟΦ

Ν. ΚΟΡΕΑ - ΜΕΞΙΚΟ

 

23/6

ΣΟΤΣΙ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ

 

27/6

ΚΑΖΑΝ

Ν. ΚΟΡΕΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ

 

27/6

ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ

ΜΕΞΙΚΟ - ΣΟΥΗΔΙΑ

 

 Ζ' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

18/6

ΣΟΤΣΙ

ΒΕΛΓΙΟ - ΠΑΝΑΜΑΣ

 

18/6

ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ

ΤΥΝΗΣΙΑ - ΑΓΓΛΙΑ

 

23/6

ΜΟΣΧΑ

ΒΕΛΓΙΟ - ΤΥΝΗΣΙΑ

 

24/6

ΝΙΖΝΙ

ΑΓΓΛΙΑ - ΠΑΝΑΜΑΣ

 

28/6

ΚΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ

ΑΓΓΛΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ

 

28/6

ΣΑΡΑΝΣΚ

ΠΑΝΑΜΑΣ - ΤΥΝΗΣΙΑ

 

Η' ΟΜΙΛΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

19/6

ΣΑΡΑΝΣΚ

ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ

 

19/6

ΜΟΣΧΑ

ΠΟΛΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ

 

24/6

ΕΚΑΤΕΡΙΝΜΠΟΥΡΓΚ

ΙΑΠΩΝΙΑ - ΣΕΝΕΓΑΛΗ

 

24/6

ΚΑΖΑΝ

ΠΟΛΩΝΙΑ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ

 

28/6

ΒΟΛΓΟΓΚΡΑΝΤ

ΙΑΠΩΝΙΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ

 

28/6

ΣΑΜΑΡΑ

ΣΕΝΕΓΑΛΗ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ

 

 ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

30/6

ΚΑΖΑΝ

Γ1 - Δ2 (49)

 

30/6

ΣΟΤΣΙ

Α1 - Β2 (50)

 

01/07

ΜΟΣΧΑ

Β1 - Α2 (51)

 

01/07

ΝΙΖΝΙ

Δ1 - Γ2 (52)

 

02/07

ΣΑΜΑΡΑ

Ε1 - ΣΤ2 (53)

 

02/07

ΡΟΣΤΟΦ

Ζ1 - Η2 (54)

 

03/07

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

ΣΤ1 - Ε2 (55)

 

03/07

ΜΟΣΧΑ

Η1 - Ζ2 (56)

 

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

06/07

ΝΙΖΝΙ

Νικητής 49 - Νικητής 50 (57)

 

06/07

ΚΑΖΑΝ

Νικητής 53 - Νικητής 54 (58)

 

07/07

ΣΑΜΑΡΑ

Νικητής 55 - Νικητής 56 (59)

 

07/07

ΣΟΤΣΙ

Νικητής 51 - Νικητής 52 (60)

 

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

10/07

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Νικητής 57 - Νικητής 58 (61)

 

10/07

ΜΟΣΧΑ

Νικητής 59 - Νικητής 60 (62)

 

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

14/07

ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Ηττημένος 61 - Ηττημένος 62

 

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΠΟΛΗ

ΑΓΩΝΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

15/07

ΜΟΣΧΑ

Νικητής 61 - Νικητής 62