Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021 -
Μέτριο

15 °C

Σήμερα, 27. Οκτωβρίου 2021

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Αποτελέσματα, Βαθμολογίες, Πρόγραμμα



H μεγάλη γιορτή του ποδοσφαίρου θα διαρκέσει μέχρι την Κυριακή 15 Ιουλίου με τον μεγάλο τελικό τουΜουντιάλ 2018.

Δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 που διεξάγεται στα γήπεδα της Ρωσίας, τα αποτελέσματα των αγώνων καθώς και πως έχουν διαμορφωθεί οι βαθμολογίες των ομίλων.
 
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:


1ος Όμιλος

14/06 (Μόσχα) Ρωσία-Σαουδική Αραβία 5-0
15/06 (Εκατέρινμπουργκ) Αίγυπτος-Ουρουγουάη 0-1
19/06 (Αγία Πετρούπολη) Ρωσία-Αίγυπτος 3-1
20/06( Ροστόφ ον Ντον) Ουρουγουάη-Σαουδική Αραβία 1-0
25/06 (Σαμάρα) Ουρουγουάη-Ρωσία 3-0
25/06 (Βόλγκογκραντ) Σαουδική Αραβία-Αίγυπτος 2-1

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Ουρουγουάη 9
5-0 3
Ρωσία
6 8-4
3
Σαουδική Αραβία 3 2-7 3
Αίγυπτος 0 2-6 3


2ος Όμιλος

15/06 (Αγία Πετρούπολη) Μαρόκο-Ιράν 0-1
15/06 (Σότσι) Πορτογαλία-Ισπανία 3-3
20/06 (Μόσχα) Πορτογαλία-Μαρόκο 1-0
20/06 (Καζάν) Ιράν-Ισπανία 0-1
25/06 (Σαράνσκ) Ιράν-Πορτογαλία 1-1
25/06 (Καλίνινγκραντ) Ισπανία-Μαρόκο 2-2

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Ισπανία
5 6-5 3
Πορτογαλία
5
5-4
3
Ιράν 4 2-2 3
Μαρόκο 1 2-4 3


3ος Όμιλος
16/06 (Καζάν) Γαλλία-Αυστραλία 2-1
16/06 (Σαράνσκ) Περού-Δανία 0-1
21/06 (Εκατέρινμπουργκ) Γαλλία-Περού 1-0
21/06 (Σαμάρα) Δανία-Αυστραλία 1-1
26/06 (Μόσχα) Δανία-Γαλλία 0-0
26/06 (Σότσι) Αυστραλία-Περού 0-2

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Γαλλία 7 3-1 3
Δανία
5
2-1 3
Περού 3 2-3 3
Αυστραλία 0 2-5 3


4ος Όμιλος

16/06 (Μόσχα) Αργεντινή-Ισλανδία 1-1
16/06 (Καλίνινγκραντ) Κροατία-Νιγηρία 2-0
21/06 (Νίζνι Νόβγκοροντ) Αργεντινή-Κροατία 0-3
22/06 (Βόλγκογκραντ) Νιγηρία-Ισλανδία 2-0
26/06 (Αγία Πετρούπολη) Νιγηρία-Αργεντινή 1-2
26/06 (Ροστόφ ον Ντον) Ισλανδία-Κροατία 1-2

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Κροατία 9 7-1 3
Αργεντινή 4 3-5 3
Νιγηρία 3 3-4 3
Ισλανδία 1 2-5 3


5ος Όμιλος

17/06 (Σαμάρα) Κόστα Ρίκα-Σερβία 0-1
17/06 (Ροστόφ ον Ντον) Βραζιλία-Ελβετία 1-1
22/06 (Αγία Πετρούπολη) Βραζιλία-Κόστα Ρίκα 2-0
22/06 (Καλίνινγκραντ) Σερβία-Ελβετία 1-1
27/06 (Μόσχα) Σερβία-Βραζιλία 0-2
27/06 (Νίζνι Νόβγκοροντ) Ελβετία-Κόστα Ρίκα 2-2

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Bραζιλία 7 5-1 3
Ελβετία
5 5-4 3
Σερβία 3 2-4 3
Κόστα Ρίκα 1 2-5 3


6ος Όμιλος

17/06 (Μόσχα) Γερμανία-Μεξικό 0-1
18/06 (Νίζνι Νόβγκοροντ) Σουηδία-Νότια Κορέα 1-0
23/06 (Σότσι) Γερμανία-Σουηδία
23/06 (Ροστόφ ον Ντον) Νότια Κορέα-Μεξικό 1-2
27/06 (Καζάν) Νότια Κορέα-Γερμανία 2-0
27/06 (Εκατέρινμπουργκ) Μεξικό-Σουηδία 3-0

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Σουηδία 6 5-2 3
Μεξικό 6 3-4 3
Νότια Κορέα 3 3-3 3
Γερμανία 3 2-4 3


7ος Όμιλος

18/06 (Σότσι) Βέλγιο-Παναμάς 3-0
18/06 (Βόλγκογκραντ) Τυνησία-Αγγλία 1-2
23/06 (Μόσχα) Βέλγιο-Τυνησία 5-2
24/06 (Νίζνι Νόβγκοροντ) Αγγλία-Παναμάς 6-1
28/06 (Καλίνινγκραντ) Αγγλία-Βέλγιο 0-1
28/06 (Σαράνσκ) Παναμάς-Τυνησία 1-2

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Βέλγιο 9 9-2 3
Αγγλία 6 8-3 3
Τυνησία 3 5-8 3
Παναμάς 0 2-11 3


8ος Όμιλος

19/06 (Μόσχα) Πολωνία-Σενεγάλη 1-2
19/06 (Σαράνσκ) Κολομβία-Ιαπωνία 1-2
24/06 (Εκατέρινμπουργκ) Ιαπωνία-Σενεγάλη 2-2
24/06 (Καζάν) Πολωνία-Κολομβία 0-3
28/06 (Βόλγκογκραντ) Ιαπωνία-Πολωνία 0-1
28/06 (Σαμάρα) Σενεγάλη-Κολομβία 0-1 

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Κολομβία 6 5-2 3
Ιαπωνία 4 4-4 3
Σενεγάλη 4 4-4 3
Πολωνία 3 2-5 3

 

Φάση των «16»
50. 30/06 (Καζάν) Γαλλία-Αργεντινή 4-3
49. 30/06 (Σότσι) Ουρουγουάη-Πορτογαλία 2-1
51. 01/07 (Μόσχα) Ισπανία-Ρωσία 1-1 (3-4 πεν.)
52. 01/07 (Νίζνι Νόβγκοροντ) Κροατία-Δανία 1-1 (3-2 πεν.)
53. 02/07 (Σαμάρα) Βραζιλία-Μεξικό
54. 02/07 (Ροστόφ ον Ντον) Βέλγιο-Ιαπωνία
55. 03/07 (Αγία Πετρούπολη) Σουηδία-Ελβετία
56. 03/07 (Μόσχα) Κολομβία-Αγγλία

Προημιτελικοί
57. 06/07 (Νίζνι Νόβγκοροντ) Ουρουγουάη-Γαλλία
58. 06/07 (Καζάν) Νικητής 53-Νικητής 54
60. 07/07 (Σαμάρα) Νικητής 55-Νικητής 56
59. 07/07 (Σότσι) Ρωσία-Νικητής 52

Ημιτελικοί
61. 10/07 (Αγία Πετρούπολη) Νικητής 57-Νικητής 58
62. 11/07 (Μόσχα) Νικητής 59-Νικητής 60

Αγώνας για την τρίτη θέση
63. 14/07 (Αγία Πετρούπολη) Ηττημένος 61-Ηττημένος 62

Τελικός
64. 15/07 (Μόσχα) Νικητής 61-Νικητής 62

Το Μουντιάλ της Ρωσίας, είναι το πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στην Ανατολική Ευρώπη αλλά και το πρώτο που θα γίνει σε δυο Ηπείρους, Ευρώπη και Ασία, αφού οι πόλεις Αικατερίνενμπουργκ και Σότσι που θα φιλοξενήσουν αγώνες, ανήκουν στο ασιατικό τμήμα της Ρωσίας.       

Κατά τη διάρκειά του, θα διεξαχθούν 64 αγώνες σε 12 γήπεδα των 11 πόλεων που θα το φιλοξενήσουν, ενώ ο τελικός θα γίνει στο «Λουζνίκι» της Μόσχας στις 15 Ιουλίου 2018.

Οι ποδοσφαιρόφιλοι θα μπορούν να απολαύσουν τις αναμετρήσεις μέσα από τις συχνότητες της ΕΡΤ, που ξεκινά τις μεταδόσεις την Πέμπτη στις 18:00 με το ματς ανάμεσα στη διοργανώτρια Ρωσία και τη Σαουδική Αραβία και θα «κλείσει» με τη μετάδοση του μεγάλου τελικού, την Κυριακή 15 Ιουλίου στις 18:00.

Το πρόγραμμα των τηλεοπτικών μεταδόσεων του Μουντιάλ

Δευτέρα 2/7 17:00 Βραζιλία - Μεξικό ΕΡΤ1

Δευτέρα 2/7 21:00 Βέλγιο - Ιαπωνία ΕΡΤ1

Τρίτη 3/7 17:00 Σουηδία - Ελβετία ΕΡΤ1

Τρίτη 3/7 21:00 Κολομβία - Αγγλία ΕΡΤ1 

Παρασκευή 6/7 17:00 Γαλλία - Ουρουγουάη ΕΡΤ1

Παρασκευή 6/7 21:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1

Σάββατο 7/7 17:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1

Σάββατο 7/7 21:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1

Τρίτη 10/7 21:00 Ημιτελικός ΕΡΤ1

Τετάρτη 11/7 21:00 Ημιτελικός ΕΡΤ1 

Σάββατο 14/7 17:00 Μικρός τελικός ΕΡΤ1

Κυριακή 15/7 18:00 Τελικός ΕΡΤ1