Πέμπτη 18 Απριλίου 2024 -

Ολυμπιακοί Αγώνες - Μπάσκετ: Η Γαλλία νίκησε την Ιταλία με 84-75 και πάει ημιτελικό

Συνεχίζουν αήττητοι στο Τόκιο οι Γάλλοι, που επικράτησαν με 84-75 των Ιταλών στον προημιτελικό και τσέκαραν το εισιτήριο τους για την τετράδα του Ολυμπιακού τουρνουά.

Η ομάδα του Σακέτι έβαλε δύσκολα στη Γαλλία, η οποία όμως στο τέλος άντεξε στην αντεπίθεση των Ιταλών και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη.

Για τους νικητές κορυφαίοι οι Φουρνιέ με 21 πόντους, Γκομπέρ με 22 και 9 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Μπατούμ με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Από την πλευρά της ομάδας του Σακέτι, ο Γκαλινάρι μέτρησε 21 με 10 ριμπάουντ, ο Φοντέκιο είχε 23 πόντους και ο Πολονάρα σταμάτησε στους 15.

Στον ημιτελικό οι… τρικολόρ θα παίξουν με τους Σλοβένους του Ντόντσιτς σε ένα ματς μεταξύ αήττητων ομάδων.

Ο αγώνας

Ο Φοντέκιο μπήκε κεφάτος στο ματς και με 7 πόντους του, έδωσε προβάδισμα για το 12-6 των Ιταλών στο 2’. Ο Γκομπέρ από την πλευρά του ήταν κυρίαρχος κάτω από τη ρακέτα και μείωσε σε 12-10, φτάνοντας στους 8 πόντους. Το τρίποντο του Βιτάλι έγραψε το 25-20 για την Ιταλία στο 9’.

O Ερτέλ με δύο σουτ μέσης απόστασης έφερε το ματς στο 30-27 στο 13’, ενώ με τον Φαλ πέρασαν μπροστά για το 30-33. Ο Πολονάρα με τρίποντο έκανε το 40-39 για τους Ιταλούς. Η ομάδα του Σακέτι πήγε στο ημίχρονο με 5/19 στα τρίποντα.

Με τον Γκομπέρ να μην έχει αντίπαλο, οι τρικολόρ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +10 (46-56) στο 25’. Ο Μπατούμ ήταν εξαιρετικός και με τρίποντο έγραψε το 49-62 στο 27’.

Η ομάδα του Κολέ δεν μπήκε καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι Ιταλοί με τον Φοντέκιο ισοφάρισαν σε 66-66. Ο Γκομπέρ έκανε το 73-78 στο 39’. O Γάλλος σέντερ κάρφωσε για το 75-80, ο Φοντέκιο αστόχησε για τρεις στη συνέχεια και οι τρικολόρ έβαλαν τις βολές μ τον Καμπαρό για να πάρουν την πρόκριση.