Κυριακή 05 Μαΐου 2024 -

Μουντιάλ 2018: «Έβρεξε» γκολ στην Ισπανία, διακοπή στην Αλβανία

Οι τρεις ισοπαλίες με το ίδιο σκορ (1-1) στις ισάριθμες συναντήσεις του 9ου ομίλου, το «βροντερό» 8-0 της Ισπανίας απέναντι στο Λιχτενστάιν και η διακοπή, λόγω βροχής, του αγώνα Αλβανία-Π.Γ.Δ.Μ. «σημάδεψαν» τη βραδιά, στην πρεμιέρα των προκριματικών της ευρωπαϊκής ζώνης για το Μουντιάλ 2018.

Στο στάδιο «Loro Boriçi» ο Τούρκος διαιτητής Χουσεΐν Γκιοτσέκ αναγκάστηκε να διακόψει το παιχνίδι στο 76ο λεπτό λόγω της καταρρακτώδους βροχής, κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 1-1. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 9ο λεπτό με τον Σαντίκου αλλά η Π.Γ.Δ.Μ. είχε ισοφαρίσει με τον Αλιόσκι στο 51΄.

Πολύ μεγάλο «διπλό» πήρε η Ιταλία μέσα στο «Sammy Ofer» της Χάιφα, επικρατώντας του Ισραήλ με 3-1. Η... μπαρουτοκαπνισμένη «ακουάντρα ατζούρα», υπό την τεχνική καθοδήγηση του Τζαν Πιέρο Βεντούρα πια, προηγήθηκε 2-0 πριν οι Ισραηλινοί το καταλάβουν και παρά την αυστηρή αποβολή τουΚιελίνι στο 55΄ όχι μόνο άντεξε αλλά πέτυχε και τρίτο γκολ.

Η Τουρκία κατόρθωσε να φύγει από την Κροατία με το βαθμό της ισοπαλίας, στο παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας των «χρβάτσκι», ενώ το Κόσοβο, στο ντεμπούτο του σε επίσημη διοργάνωση πήρε τον πρώτο βαθμό του και μάλιστα εκτός έδρας (Φινλανδία). Τέλος, στο ντεμπούτο του Αντρέι Σεφτσένκο στον πάγκο της, η Ουκρανία αναδείχθηκε ισόπαλη της Ισλανδίας.

Τα αποτελέσματα

4ος όμιλος

• Γεωργία-Αυστρία 1-2 (78΄ Ανανίτζε - 16΄ Χιντερέγκερ, 42΄ Γιάνκο)
  • Σερβία-ΕΪΡΕ 2-2 (62΄ Κόστιτς, 69΄ Τάντιτς - 3΄ Χέντρικ, 81΄ Μέρφι)
  • Ουαλία-Μολδαβία 4-0 (38΄ Βόουκς, 44΄ Άλεν, 51΄, 90΄+ πεν. Μπέιλ)

7ος όμιλος

• Ισπανία-Λιχτενστάιν 8-0 (10΄, 67΄ Ντιέγκο Κόστα, 55΄ Σέρχι Ρομπέρτο, 59΄, 90΄+ Σίλβα, 60΄ Βιτόλο, 82΄, 84΄ Μοράτα)