Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024 -

Κορυφή για Ίντερ και Φιορεντίνα, η Ρόμα το ντέρμπι της πόλης

Το γκολ του Κοντόγκμπια στο 31ο λεπτό, στάθηκε αρκετό στην Ιντερ, προκειμένου να νικήσει στο Τορίνο την «γκρανάτα» με 1-0 και να παραμείνει επικεφαλής στο Campionato, μετά από 12 αγωνιστικές.

Το «θαύμα» της Φιορεντίνα συνεχίζεται, καθώς πέρασε νικηφόρα 2-0 και από την έδρα της Σαμπντόρια την 12η αγωνιστική κι έτσι παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας του ιταλικού πρωταθλήματος μαζί με την Ιντερ.

H Ρόμα ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της Ρώμης με τη Λάτσιο στο Ολίμπικο, αφού επικράτησε με 2-0 για τη 12η αγωνιστική του Campionato. Οι νικητές άνοιξαν το σκορ με πέναλτι, το οποίο όμως δεν έπρεπε να δωθεί αφού ο Έντιν Τζέκο που το εκτέλεσε κιόλας, ανατράπηκε εκτός περιοχής.

Ο Ζερβίνιο διπλασίασε τα τέρματα της Ρόμα, στο 62ο λεπτό. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στο κέντρο της άμυνας ο Κώστας Μανωλάς, ενώ στην ενδεκάδα των γηπεδούχων ξεκίνησε και ο Βασίλης Τοροσίδης.

Ο Ορέστης Καρνέζης δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του, Ουντινέζε, στην έδρα της Νάπολι, με 1-0. Στο 53΄ ο Ιγκουάιν πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, με τη Νάπολι να παραμένει σε τροχιά κορυφής, 2 μόλις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ιντερ.