Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 -

«Τσέκαραν» το εισιτήριο Γερμανία και Αγγλία

Παρούσες στην τελική φάση του Μουντιάλ της Ρωσίας θα είναι οι Γερμανία και Αγγλία, μία αγωνιστική πριν το φινάλε των προκριματικών.

Η κάτοχος του τροπαίου, Γερμανία, χρειάστηκε 21 λεπτά στο πρώτο μέρος για να «καθαρίσει» με την υπόθεση νίκη επί της Βόρειας Ιρλανδίας (3-1) και με το 9/9 στους προκριματικούς προκρίθηκε πανηγυρικά στους τελικούς της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί το προσεχές καλοκαίρι. Ο Μάικλ Ο΄Νιλ δεν κατάφερε να συνδυάσει την 50ή του παρουσία στον της Εθνικής (ανέλαβε στα τέλη του 2011) με νίκη του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Το γκολ του αρχηγού της, Χάρι Κέιν, στις καθυστερήσεις «έβαλε φωτιά» στο «Γουέμπλεϊ», καθώς η Αγγλία με το 1-0 επί της Σλοβενίας εξασφάλισε την πρωτιά του 6ου ομίλου και πήρε το «εισιτήριο» για την τελική φάση του Μουντιάλ.

Την ίδια ώρα η Σλοβακία δεν κατάφερε να περάσει από την Σκωτία, όπου ηττήθηκε με 1-0. Η αποβολή του επιθετικού του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ, στο 23ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα επηρέασε σημαντικά τους Σλοβάκους, που δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, ενώ, πλέον, έμειναν και πίσω στο κυνήγι της 2ης θέσης, όπου πέρασε η Σκωτία.

Όσον αφορά τον 3ο όμιλο τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, μετά το «διπλό» της Δανίας στο Μαυροβούνιο (1-0). Η Πολωνία έχει το «πάνω χέρι» για την πρωτιά του γκρουπ, αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε τουλάχιστον, την ισοπαλία στο φινάλε των προκριματικών με το Μαυροβούνιο (εντός έδρας), ενώ και οι Σκανδιναβοί θα υποδεχθούν την Ρουμανία και θα διεκδικήσουν τη νίκη ελπίζοντας σε ήττα των Πολωνών για να βγουν πρώτοι.

Έγραψε Ιστορία ο Λεβαντόφσκι

«Έγραψε ιστορία» στο ματς με την Πολωνία ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο στράικερ της Μπάγερν με το χατ τρικ που πέτυχε στο επιβλητικό 6-1 της Πολωνίας επί της Αρμενίας στο Ερεβάν, έγινε ο πρώτος σκόρερ στα χρονικά της εθνικής ομάδας της χώρας του με 50 τέρματα.

Είχε ήδη καταρρίψει το ρεκόρ από το πρώτο 45λεπτο με τα δύο τέρματα που είχε ήδη σημειώσει στην 90ή συμμετοχή του με την φανέλα της Πολωνίας. Με τα τρία γκολ που πέτυχε έφτασε τα 15 σε 9 αγώνες.

3ος όμιλος
Αζερμπαϊτζάν-Τσεχία 1-2
(55΄πεν. Ισμαΐλοφ - 35΄ Κόπιτς, 66΄ Μπάρακ)

Σαν Μαρίνο-Νορβηγία 0-8
(8΄ Χένρικσεν, 15΄πεν, 17΄ Κινγκ, 40΄,48΄,69΄ Ελιουνούσι, 59΄ Σέλνες, 87΄ Λίνες)

Β.Ιρλανδία-Γερμανία 1-3
(90΄+3 Ματζένις - 2΄ Ρούντι, 21΄ Βάγκνερ, 86΄ Κίμιχ)

Αρμενία-Πολωνία 1-6
(39΄ Χαμπαρτζουμιάν - 2΄ Γκροσίτσκι, 18΄,25΄,64΄ Λεβαντόφσκι, 58΄ Μπλαστζικόφσκι)

Μαυροβούνιο-Δανία 0-1
(16΄ Έρικσεν)

Ρουμανία-Καζακστάν 3-1
(33΄,38΄πεν. Μπουντέσκου, 73΄ Κεσερού - 82΄ Τούρισμπεκ)

Μάλτα 9 0-1-8 3-20 1

-Οι εννέα ομάδες που θα καταλάβουν την πρώτη θέση του ομίλου τους θα προκριθούν στην τελική φάση (Ρωσία, 14/6-15/7/2018)

-Οι οκτώ καλύτερες δεύτερες θα παίξουν αγώνες μπαράζ το Νοέμβριο (9-14)