Πέμπτη 25 Απριλίου 2024 -

Το πανόραμα των ομίλων του Europa League. Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Παρά το γεγονός ότι έμεινε με 10 παίκτες στο 86΄ με την αποβολή του Ρομπέρζ και τότε ήταν πίσω στο σκορ με 1-2, ωστόσο, ο Απόλλων Λεμεσού βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει την Έβερτον και να φύγει με τον παλικαρίσιο βαθμό από το «Γκούντισον Παρκ».

Τεράστια ανατροπή πέτυχε η Ντιναμό Κιέβου στο Βελιγράδι. Βρέθηκε να χάνει 0-2 από την γηπεδούχο Παρτιζάν, ωστόσο, στο δεύτερο μέρος έφερε τα πάνω κάτω και πήρε την απίστευτη νίκη με 3-2.

Μετά από ένα… εφιαλτικό βράδυ στο «Σαν Σίρο», η Μίλαν βρήκε στο πρόσωπο του Κουτρόνε το «λυτρωτή» της, με τον 19χρονο επιθετικό να «χαρίζει» στις καθυστερήσεις το «τρίποντο» στην ομάδα του. Οι «ροσονέρι» μπορεί να προηγήθηκαν με 2-0, αλλά δύο φάσεις της Ριέκα στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης έφεραν τα… πάνω-κάτω και η πρωταθλήτρια Κροατίας ισοφάρισε, μέχρι να αναλάβει δράση στις καθυστερήσεις ο Κουτρόνε και να γράψει το τελικό 3-2. Πλέον, η ομάδα του Βιντσέντσο Μοντέλα απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον 4ο όμιλο, ενώ η Ριέκα παραμένει στο… βυθό της βαθμολογίας, με δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Αντρέ Σίλβα άνοιξε γρήγορα το σκορ στην αναμέτρηση, με τον Πορτογάλο επιθετικό να γράφει στο 14΄ το 1-0 για τη Μίλαν και να συμπληρώνει τα 4 τέρματα σε δύο αγωνιστικές στη διοργάνωση. Οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ματέο Πάμπλο Μουζάκιο διαμόρφωσε το 2-0 (53΄) και όλα έδειχναν ότι η Μίλαν θα πέρναγε ένα ήσυχο βράδυ… Ωστόσο, ο Ακόστι στο 84΄ μείωσε σε 2-1 για την Ριέκα, ενώ στο 90΄ ο Έλεζ με πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2. Με το «Σαν Σίρο» να έχει «παγώσει» ο Κουτρόνε βρήκε δίχτυα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και απέτρεψε την «αυτοκτονία» για τη Μίλαν. Να σημειωθεί ότι ο Ματίαζ Κεκ κράτησε στον πάγκο τον Χάρη Μαυρία.