Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021 -
Μερική συννεφιά

12 °C

Σήμερα, 26. Οκτωβρίου 2021

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Αποτελέσματα, πρόγραμμα, βαθμολογίες


Η δύσκολη πρόκριση της Σουηδίας και η… επική πρόκριση της Αγγλίας, ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα της φάσης των «16» στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018.
 
Η φάση των «16» στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018, ολοκληρώθηκε την Τρίτη 4 Ιουλίου. Μετά και από τα δυο ματς που έγιναν σε Αγία Πετρούπολη και Μόσχα, προέκυψε η 8άδα που συνεχίζει στον δρόμο για τη διεκδίκηση του βαρύτιμου τροπαίου. Οι ομάδες που έχουν προκριθεί είναι οι Γαλλία, Ουρουγουάη, Ρωσία, Κροατία, Βραζιλία, Βέλγιο, Σουηδία και Αγγλία.
 
Οι δυο τελευταίες, πέρασαν μετά τις νίκες τους στα ματς απέναντι σε Ελβετία και Κολομβία αντίστοιχα. Η Σουηδία  δυσκολεύτηκε αρκετά και χρειάστηκε ένα γκολ του Φόρσμπεργκ με… καραμπόλα για να καταφέρει να περάσει στα προημιτελικά, για πρώτη φορά μετά το 1994 και την πορεία της στα γήπεδα των ΗΠΑ. Μια πολύ μεγάλη πρόκριση, έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, κατάφερε να πάρει και η Αγγλία απέναντι στην Κολομβία επικρατώντας στα πέναλτι 4-3.
 
Το σημαντικό για την ομάδα του Σάουθγκεϊτ, αλλά και για τον ίδιο που ήταν πρωταγωνιστής σε αποκλεισμό της εθνικής ομάδας του στη διαδικασία της «ρωσικής ρουλέτας», ήταν πως «έσπασε» η κατάρα των Άγγλων. Είχαν να προκριθούν σε διαδικασία πέναλτι από τον προημιτελικό του Euro 1996 όταν είχαν αποκλείσει την Ισπανία. «Ήρωας» για τα «τρία λιοντάρια» ήταν ο τερματοφύλακας Πίκφορντ, που απέκρουσε την εκτέλεση του Μπάκα, αλλά και ο Ντάιερ που είχε την ψυχραιμία να ευστοχήσει στο τελευταίο πέναλτι και να στείλει την ομάδα του στους «8» και στο ραντεβού με τη Σουηδία.
 
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

1ος Όμιλος
14/06 (Μόσχα) Ρωσία-Σαουδική Αραβία 5-0
15/06 (Εκατέρινμπουργκ) Αίγυπτος-Ουρουγουάη 0-1
19/06 (Αγία Πετρούπολη) Ρωσία-Αίγυπτος 3-1
20/06( Ροστόφ ον Ντον) Ουρουγουάη-Σαουδική Αραβία 1-0
25/06 (Σαμάρα) Ουρουγουάη-Ρωσία 3-0
25/06 (Βόλγκογκραντ) Σαουδική Αραβία-Αίγυπτος 2-1

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Ουρουγουάη 9 5-0 3
Ρωσία 6 8-4 3
Σαουδική Αραβία 3 2-7 3
Αίγυπτος 0 2-6 3

2ος Όμιλος
15/06 (Αγία Πετρούπολη) Μαρόκο-Ιράν 0-1
15/06 (Σότσι) Πορτογαλία-Ισπανία 3-3
20/06 (Μόσχα) Πορτογαλία-Μαρόκο 1-0
20/06 (Καζάν) Ιράν-Ισπανία 0-1
25/06 (Σαράνσκ) Ιράν-Πορτογαλία 1-1
25/06 (Καλίνινγκραντ) Ισπανία-Μαρόκο 2-2

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Ισπανία 5 6-5 3
Πορτογαλία 5 5-4 3
Ιράν 4 2-2 3
Μαρόκο 1 2-4 3

3ος Όμιλος
16/06 (Καζάν) Γαλλία-Αυστραλία 2-1
16/06 (Σαράνσκ) Περού-Δανία 0-1
21/06 (Εκατέρινμπουργκ) Γαλλία-Περού 1-0
21/06 (Σαμάρα) Δανία-Αυστραλία 1-1
26/06 (Μόσχα) Δανία-Γαλλία 0-0
26/06 (Σότσι) Αυστραλία-Περού 0-2

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Γαλλία 7 3-1 3
Δανία 5 2-1 3
Περού 3 2-3 3
Αυστραλία 0 2-5 3

4ος Όμιλος
16/06 (Μόσχα) Αργεντινή-Ισλανδία 1-1
16/06 (Καλίνινγκραντ) Κροατία-Νιγηρία 2-0
21/06 (Νίζνι Νόβγκοροντ) Αργεντινή-Κροατία 0-3
22/06 (Βόλγκογκραντ) Νιγηρία-Ισλανδία 2-0
26/06 (Αγία Πετρούπολη) Νιγηρία-Αργεντινή 1-2
26/06 (Ροστόφ ον Ντον) Ισλανδία-Κροατία 1-2

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Κροατία 9 7-1 3
Αργεντινή 4 3-5 3
Νιγηρία 3 3-4 3
Ισλανδία 1 2-5 3

5ος Όμιλος
17/06 (Σαμάρα) Κόστα Ρίκα-Σερβία 0-1
17/06 (Ροστόφ ον Ντον) Βραζιλία-Ελβετία 1-1
22/06 (Αγία Πετρούπολη) Βραζιλία-Κόστα Ρίκα 2-0
22/06 (Καλίνινγκραντ) Σερβία-Ελβετία 1-1
27/06 (Μόσχα) Σερβία-Βραζιλία 0-2
27/06 (Νίζνι Νόβγκοροντ) Ελβετία-Κόστα Ρίκα 2-2

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Bραζιλία 7 5-1 3
Ελβετία 5 5-4 3
Σερβία 3 2-4 3
Κόστα Ρίκα 1 2-5 3

6ος Όμιλος
17/06 (Μόσχα) Γερμανία-Μεξικό 0-1
18/06 (Νίζνι Νόβγκοροντ) Σουηδία-Νότια Κορέα 1-0
23/06 (Σότσι) Γερμανία-Σουηδία
23/06 (Ροστόφ ον Ντον) Νότια Κορέα-Μεξικό 1-2
27/06 (Καζάν) Νότια Κορέα-Γερμανία 2-0
27/06 (Εκατέρινμπουργκ) Μεξικό-Σουηδία 3-0

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Σουηδία 6 5-2 3
Μεξικό 6 3-4 3
Νότια Κορέα 3 3-3 3
Γερμανία 3 2-4 3

7ος Όμιλος
18/06 (Σότσι) Βέλγιο-Παναμάς 3-0
18/06 (Βόλγκογκραντ) Τυνησία-Αγγλία 1-2
23/06 (Μόσχα) Βέλγιο-Τυνησία 5-2
24/06 (Νίζνι Νόβγκοροντ) Αγγλία-Παναμάς 6-1
28/06 (Καλίνινγκραντ) Αγγλία-Βέλγιο 0-1
28/06 (Σαράνσκ) Παναμάς-Τυνησία 1-2

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Βέλγιο 9 9-2 3
Αγγλία 6 8-3 3
Τυνησία 3 5-8 3
Παναμάς 0 2-11 3

8ος Όμιλος
19/06 (Μόσχα) Πολωνία-Σενεγάλη 1-2
19/06 (Σαράνσκ) Κολομβία-Ιαπωνία 1-2
24/06 (Εκατέρινμπουργκ) Ιαπωνία-Σενεγάλη 2-2
24/06 (Καζάν) Πολωνία-Κολομβία 0-3
28/06 (Βόλγκογκραντ) Ιαπωνία-Πολωνία 0-1
28/06 (Σαμάρα) Σενεγάλη-Κολομβία 0-1 

Βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί  Γκολ  Αγώνες
Κολομβία 6 5-2 3
Ιαπωνία 4 4-4 3
Σενεγάλη 4 4-4 3
Πολωνία 3 2-5 3

 

Φάση των «16»
50. 30/06 (Καζάν) Γαλλία-Αργεντινή 4-3
49. 30/06 (Σότσι) Ουρουγουάη-Πορτογαλία 2-1
51. 01/07 (Μόσχα) Ισπανία-Ρωσία 1-1 (3-4 πεν.)
52. 01/07 (Νίζνι Νόβγκοροντ) Κροατία-Δανία 1-1 (3-2 πεν.)
53. 02/07 (Σαμάρα) Βραζιλία-Μεξικό 2-0
54. 02/07 (Ροστόφ ον Ντον) Βέλγιο-Ιαπωνία 3-2
55. 03/07 (Αγία Πετρούπολη) Σουηδία-Ελβετία 1-0
56. 03/07 (Μόσχα) Κολομβία-Αγγλία 1-1 (3-4 πεν.)

Προημιτελικοί
57. 06/07 (Νίζνι Νόβγκοροντ) Ουρουγουάη-Γαλλία
58. 06/07 (Καζάν) Βραζιλία-Βέλγιο
60. 07/07 (Σαμάρα) Σουηδία-Αγγλία
59. 07/07 (Σότσι) Ρωσία-Κροατία 

Ημιτελικοί
61. 10/07 (Αγία Πετρούπολη) Νικητής 57-Νικητής 58
62. 11/07 (Μόσχα) Νικητής 59-Νικητής 60

Αγώνας για την τρίτη θέση
63. 14/07 (Αγία Πετρούπολη) Ηττημένος 61-Ηττημένος 62

Τελικός
64. 15/07 (Μόσχα) Νικητής 61-Νικητής 62