Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 -

Φιλική «πεντάρα» της Μπαρτσελόνα στη Σαπεκοένσε

Είκοσι τρία λεπτά στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά για την Μπαρτσελόνα να πετύχει τρία γκολ και να φτάσει στην εύκολη νίκη με 5-0 επί της Σαπεκοένσε στο «Νόου Καμπ».

Η φιλική αναμέτρηση με την βραζιλιάνικη ομάδα, η οποία αφανίστηκε πριν από 9 μήνες στην αεροπορική τραγωδία της Κολομβίας, έδωσε την ευκαιρία στον Ερνέστο Βαλβέρδε να δοκιμάσει σε μεγάλο βαθμό την ενδεκάδα που θα στηριχτεί τουλάχιστον στο ξεκίνημα της περιόδου εντός κι εκτός των συνόρων.

Στο 6΄ ο Ντεουλοφέου που επέστρεψε από την Έβερτον άνοιξε το σκορ, πέντε λεπτά μετά ο Μπουσκέτς με φοβερό βολέ έξω από την περιοχή «έγραψε» το 2-0, ενώ στο 28΄ ο Μέσι «έβαλε την υπογραφή του» στο ματς (3-0).

Η «Μπαρτσα» δεν «κατέβασε ταχύτητα» ούτε στο δεύτερο μέρος και στο 55΄ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 4-0 από το γκολ του Σουάρες. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Ντένις Σουάρεθ στο 74΄.