Πέμπτη 18 Αυγούστου 2022 -

ΕΟΔΥ: Που θα γίνουν δωρεάν rapid test την Τρίτη 10 Μαΐου



Τα σημεία δωρεάν ελέγxου Covid-19 από τον ΕΟΔΥ, την Τρίτη 10 Μαΐου, είναι τα εξής:

Δ. Ελευσίνας, Α’ ΚΑΠΗ Ερμού & Πετράκη, Άνω Ελευσίνα, 09:30-15:00
Δ. Αμαρουσίου, Σταθμός ΗΣΑΠ Αμαρουσίου, 09:30-15:00
Δ. Πειραιά, Β΄1 ΚΑΠΗ, Βασιλ. Γεωργίου Β’ 12, 09:30-15:00
Δ. Αλίμου, Κανάρη 1, παραπλεύρως Δημοτολογίου Αλίμου, 12:00-18:00
Δ. Γλυφάδας, Παλιό Δημαρχείο Γλυφάδας, απέναντι από την Εκκλησία Αγίου Κωνσταντίνου, Βασιλέως Κων/νου, 09:30-15:00
Δ. Περιστερίου, Δημαρχείο, 11:00-18:00
Δ. Ελληνικού-Αργυρούπολης, Αίθουσα 1ου ΚΑΠΗ Αλεξιουπόλεως 27, 14:00-20:00
Δ. Κηφισιάς, Πλατεία Πλατάνου, παραπλεύρως του Άλσους Κηφισιάς, μπροστά από τον ΗΣΑΠ, 09:30-15:00
Δ. Μεταμόρφωσης, Πνευματικό κέντρο του Ι.Ν Μεταμόρφωσης του Σωτήρος (παρεκκλήσι του Αγίου Παϊσίου, Χλόης Ιωαν. Ράλλη Κώτου & Οδυσσέως), 09:30-15:00
Δ. Αιγάλεω, Πνευματικό κέντρο Ι. Ρίτσος, δίπλα στο Κολυμβητήριο του Αιγάλεω, Δημαρχείου & Κουντουριώτου, 09:30-15:00
Δ. Ιλίου, Αίαντος και Χρυσηίδος (Δημαρχείο), 09:00-15:00
Δ. Χαϊδαρίου, Δημαρχείο – Στρ. Καραϊσκάκη 138 και Επαύλεως, 09:00-15:00
1ο πολυδύναμο κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Καλφοπούλειο Υγειονομικό Κέντρο, Σόλωνος 78 09:30-19:30 (κατόπιν ραντεβού-2103626869)
2ο πολυδύναμο Κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Νέος Κόσμος, Φανοσθένους & Φρειδερίκου Σμιθ, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2109239865, 2109249787)
3ο Δημοτικό Ιατρείο-Πετράλωνα, θεσσαλονίκης & Ηρακλειδών, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2103427515, -513, 2103469165)
4ο Δημοτικό Ιατρείο-Κολωνός, Προποντίδος & Αγίας Σοφίας 110, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2105121921, 2105157239)
5ο Δημοτικό Ιατρείο-Άνω Πατήσια, Σαρανταπόρου 4, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2102015510, -511, 2102015559)
6ο πολυδύναμο Κέντρο- Δημοτικό Ιατρείο-Κυψέλη, Χανίων 4Β, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2108836200, 2108220209)
7η Δημοτική Κοινότητα, Αμπελόκηποι, Πανόρμου 59, (είσοδος από Βραστόβου), 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού, 2106993487)
Δ. Θεσσαλονίκης, Ιατρείο ΕΟΔΥ στη ΔΕΘ, είσοδος από Πύλη Εμπορίου στην Εγνατία, 08:30-20:30
Δ. Θεσσαλονίκης, Ιατρείο ΕΟΔΥ στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, Βασιλίσσης Όλγας 198, στον προαύλιο χώρο της περιφέρειας, 09:30-15:00
Δ. Πυλαίας, “Πέτρινο” Πολιτιστικό Κέντρο Πυλαίας, Πολυτεχνείου 20, 09:00-15:00
Δ. Καλαμαριάς, εντός δημοτικού θεάτρου, οδός Χηλής και Τριπόλεως 12, 09:00-15:00
Δ. Θέρμης, ΚΑΠΗ Θέρμης, Ιασωνίδου 19, 13:00-19:00
Δ. Χαλκηδόνας, Περιφερειακό Ιατρείο Γέφυρας, Γέφυρα, 09:00-15:00
Δ. Κορδελιού- Ευόσμου,, Ισόγειο Δημαρχείου Ευόσμου, Παύλου Μελά 24, 09:00 – 15:00
Δ. Παύλου Μελά, Στρατόπεδο Καρατάσιου, Λεωφ. Στρατού 37, 09:00-15:00
Δ. Ωραιοκάστρου, Α ΚΑΠΗ, Τραπεζούντος 31, 09:00-15:00
Δ. Λαγκαδά, Κέντρο Κοινότητας του δήμου Λαγκαδά, πλησίον δημαρχείου Λαγκαδα, 09:30 – 15:00
Δ. Νεάπολης – Συκεών, Δημοτικό Κατάστημα Πεύκων, Ειρήνης 19, 10:00 – 14:00
Κάτω Τούμπα, 8ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Αρτάκης 9, 09:00 – 15:00
Τριανδρία, 14ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Ηρώων 4, 09:00 – 15:00
Κοινωνικό Ιατρείο Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως, Λαγκαδά 53, 11:00-17:00
Αιτωλοακαρνανία, ΚΑΠΗ Μεσολογγίου, 08:30-15:30
Αιτωλοακαρνανία, Κοινοτικό Κτίριο, Ίδρυμα Τσώνη, Ναύπακτος, 09:00-14:00
Αιτωλοακαρνανία, Αγρίνιο, Παλιά Λαχαναγορά, 09:00 – 15:00
Άνδρος, Κόρθι (πολυχώρος πλησίον ΚΕΠ), 11:00-14:00
Αργολίδα, Αίθουσα «Δανάη», Στρατώνες Καποδίστρια, Άργος, 09:00-15:00
Αργολίδα, Κέντρο Νεότητας, Ναύπλιο, 09:00-15:00
Αρκαδία, Πλατεία Πετρινού, Τρίπολη, 09:00-15:00
Αρκαδία, Παναρκαδικό Νοσοκομείο, Τρίπολη, 08:00-14:00
Αρκαδία, Πλατεία Μεγαλόπολης, 09:30-14:00
Άρτα, Κέντρο Υγείας-ISOBOX, 08:30-15:30
Άρτα, Εκθεσιακό Κέντρο Άρτας-ISOBOX, 08:30-15:30
Αχαΐα, Πάτρα, Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο, 08:15-20:15
Αχαΐα, Πάτρα, Κέντρο Υγείας βορείου τομέα, 08:00-20:00
Αχαΐα, Αίγιο, Κέντρο Υγείας Οίκημα Μάνας και Παιδί, 08:30-15:00
Αχαΐα, Πάτρα, ΑΤΕΙ , 09:00-15:00
Αχαΐα, Πάτρα, πλατεία Ταμπάχανα, 09:00-15:00
Βοιωτία, Πνευματικό Κέντρο Θήβας, Πινδάρου 112, 08:30-15:30
Βοιωτία, Παλαιό Δημαρχείο Λιβαδειάς, Καραγιαννοπούλου 1, 08:30-15:30
Γρεβενά, Εξεταστήριο Θ. Ζιάκα 23, 08:30-15:00
Δράμα, Πρώην Δημαρχείο, Έναντι Πλατεία Ελευθερίας, 08:00 – 14:30
Δράμα, Μυλοπόταμος, Κοινότητα Μυλοποτάμου 09:00 – 13:00
Έβρος, Φουαγιέ Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης, Λ. Δημοκρατίας 306, 08:30-15:30
Έβρος, Νομαρχείο Αλεξανδρούπολης, Σουλίου 2, 09:00-15:00
Έβρος, Κοινότητα Λαβάρων Σουφλίου, 09:30-14:30
Έβρος, ΚΑΠΗ Διδυμοτείχου, 25ης Μαιου 145, 13:00-15:00
Έβρος, Κέντρο Υγείας Ορεστιάδας, Ευρυπίδου Ζιγκμπουργκ 10, 08:30-15:30
Έβρος, Λιμάνι Καμαριώτισσας, Σαμοθράκη, 08:00-15:00
Εύβοια, 4ο ΚΑΠΗ Χαλκίδας, 7ου Συντάγματος Πεζικού 20, Περιοχή Πειραϊκή Πατραϊκή, όπισθεν 4ου Λυκείου, 09:00-15:00
Εύβοια, Κέντρο Υγείας Ψαχνών, Αβάντων 44, 10:00-13:00
Εύβοια, Κέντρο Υγείας Ιστιαίας, 08:30-15:30
Ευρυτανία, ΚΑΠΗ Καρπενησίου, 08:30-15:30
Ζάκυνθος, ΙΚΑ, 08:30-15:30
Ζάκυνθος, Πλατεία Σολωμού, 09:00-14:00
Ηλεία, Ζαχάρω, Πνευματικό κέντρο, 09:00-15:00
Ηλεία, Πύργος, Αποστολική Διακονία- πλατεία Σάκη Καράγιωργα, 09:30-16:00
Ημαθία, ΚΑΠΗ Βέροιας, Μαυρομιχάλη 14, 08:30-14:30
Ημαθία, Κέντρο Πληροφοριών Νάουσας, Μεγάλου Αλεξάνδρου 1, 09:00-15:00
Ηράκλειο, Πλατεία Αγίας Αικατερίνης, 09:00-15:00
Ηράκλειο, Πλατεία Ελευθερίας, 09:00-15:00
Ηράκλειο, ISOBOX – Προαύλιος χώρος 7ης ΥΠΕ, 09:30-16:30
Ηράκλειο, Κτήριο Κοινότητας Τυμπακίου, 10:00-13:00
Θάσος, Κέντρο Υγείας Πρίνου, 08:00-15:00
Θεσπρωτία, ΓΝ Φιλιατών, 08:30-13:30
Θεσπρωτία, Ηγουμενίτσα, Πολιτιστικό Κέντρο Πάνθεον, 09:00-17:00
Θεσπρωτία, Παλαιό Δημαρχείο Παραμυθιάς, 10:00-14:00
Ικαρία, Κ.Υ Ευδήλου, 09:00 – 16:00
Ιωάννινα, Μέτσοβο, Κέντρο Υγείας, 09:00 – 14:00
Ιωάννινα, Δερβίζιανα, Κέντρο Υγείας, 10:00 – 14:00
Ιωάννινα, Περιφέρεια Ηπείρου,09:00-17:00
Ιωάννινα, Πλατεία Πύρρου, 09:00-14:00
Καβάλα, Κ.Υ. Χρυσούπολης, 08:30-15:30
Καβάλα, Νομαρχία Καβάλας, 09:00-15:00
Κάλυμνος, Κεντρικός Λιμένας, 09:00-14:00
Λέρος, Δημοτικό Κτίριο Δόνα, 09:00-14:00
Καρδίτσα, Πλατεία Νικολάου Πλαστήρα (Παυσίλυπο), Μυρμιδόνων 2, 08:00-16:00
Καρδίτσα, Πλατεία Αγίας Παρασκευής, Τέρμα Σαρανταπόρου, 08:00-14:00
Καρδίτσα, Δημαρχείο Μουζακίου, Προαύλιο Δημαρχείου, 08:00-10:00
Καρδίτσα, Πνευματικό Κέντρο Σοφάδων, 10:30-12:30
Καρδίτσα, Κεντρική Πλατεία Παλαμά, Ηρ. Πολυτεχνείου 12, 13:00-15:00
Καρδίτσα, Δήμος Λίμνης Πλαστήρα, Δημαρχείο Μορφοβουνίου, 08:30-09:00
Καρδίτσα, Δήμος Λίμνης Πλαστήρα, Πολιτιστικό Κέντρο Μορφοβουνίου, 09:00-10:00
Καστοριά, ISOBOX Λεωφόρος Κύκνων, 08:30 – 15:30
Καστοριά, Άργος Ορεστικό, 09:30 – 13:30
Κέρκυρα, Δημοτικό Θέατρο, Μάντζαρου 5, 09:00-14:30
Κέρκυρα, Κέντρο Υγείας Λευκίμμης, Λευκίμμη, 09:30-14:30
Κεφαλληνία, Αργοστόλι, Πλατεία Βαλλιάνου, 08:00-16:00
Κιλκίς, ΚΑΠΗ Κιλκίς, Καπέτα Γεωργίου 26, 09:00-17:00
Κιλκίς, Λειψύδριο, Κοινοτικό Κατάστημα, 09:00-11:30
Κιλκίς, Κάτω Ποταμιά, Πλατεία Χωριού, 12:00-14:30
Κιλκίς, Ευρωπός, Κοινοτικό Κατάστημα, 09:00-13:00
Κιλκίς, Άγιος Πέτρος, Κοινοτικό Κατάστημα, 13:30-15:30
Κιλκίς, Γουμένισσα, Πολιτιστικό Κέντρο, 09:00-15:00
Κοζάνη, Πνευματικό Κέντρο Πτολεμαΐδας, Περγαμου 62, 08:15- 15:15
Κοζάνη, Κέντρο Υγείας Κοζάνης, Αριστοφάνους 5Α, 08:15- 19:30
Κόρινθος, Δημοτικό θέατρο Κορίνθου, Δαμασκηνού 57, πλησίον πανεπιστημίου, 09:00-15:00
Κόρινθος, Δημοτικό θέατρο Κιάτου, Γ.Γεννηματά 2, 09:30-14:30
Κως, Πάρκο Πασανικολάκη, 08:00-14:00
Λακωνία, Κοινωνικό Φαρμακείο Σπάρτης, Ευαγγελιστρίας 89, 09:30- 16:30
Λακωνία, Γενικό Νοσοκομείο Σπάρτης, 09:00- 14:30
Λακωνία, Κέντρο Υγείας Αρεόπολης, 08:00-16:30
Λακωνία, Πλατεία Φλομοχωρίου, 11:15-12:45
Λάρισα, Κεντρική Πλατεία, Μπροστά στο Δημαρχείο, 08:00-15:30
Λάρισα, Πλατεία ΟΣΕ, 08:00-18:00
Λάρισα, Φάρσαλα, Δημαρχείο, 09:00-12:00
Λάρισα, Μύλος του Παππά, 08:00-15:30
Λάρισα, Πλατεία Αγιάς, 09:00-14:00
Λάρισα, Στέκι Ν. Πολιτείας ,Θεοδωρακοπούλου & Καϊρη, 08:00-15:30
Λάρισα, Εμπορικό Κέντρο ΓΑΙΑ, 08:00-15:30
Λασίθι, Παλιό Δημαρχείο Αγίου Νικολάου, 09:30-16:00
Λέσβος, Κ.Υ Μυτιλήνης, 08:30 – 15:45
Λευκάδα, ΚΑΠΗ, Σκιαδαρέση 3, 08:00-15:00
Λευκάδα, Νυδρί, Παλιό Δημαρχείο, 12:00-14:00
Λήμνος, παλιό λιμάνι Μύρινας, 08:45 – 14:45
Λήμνος, αγροτικό ιατρείο Καρπασίου, 09:30 – 10:00
Λήμνος, αγροτικό ιατρείο Ατσίκης, 10:10 – 11:30
Λήμνος, αγροτικό ιατρείο Αγ. Δημητρίου, 11:45 – 13:00
Λήμνος, αγροτικό ιατρείο Αγκαριώνων, 13:15 – 14:15
Μαγνησία, ΚΑΠΗ Αγ. Βασιλείου Δήμου Βόλου, Τριανταφυλλίδη & Χατζηαργύρη, 08:30-15:30
Μαγνησία, Μεταξουργείο Βόλου, Καραμπατζάκη & Αναπαύσεως, 09:00-14:30
Μαγνησία, ΚΤΕΛ Υπεραστικών Γραμμών Ν. Μαγνησίας, Σέκερη & Ζάχου, 09:00-15:00
Μεσσηνία, Καλαμάτα, Αίθουσα “Α. Κουμουνδούρος”, 08:30 – 15:30
Μεσσηνία, Μελιγαλάς, Isobox Κέντρου Υγείας, 09:00 – 14:00
Μεσσηνία, Καρδαμύλη, Πρώην Δημοτικό Σχολείο, 09:00 – 13:00
Νάξος, Eκκλησία Αγ. Νικοδήμου Χώρα, 07:30-17:00
Ξάνθη, Κέντρο Υγείας Ξάνθης, ISOBOX, Ανδρέα Δημητρίου 1, 08:00-14:00
Ξάνθη, Ξύλινο Σπιτάκι, Πρώην ΔΕΥΑΞ, Πλατεία Ελευθερίας, 08:30 -14:00
Πάρος, ΚΑΠΗ Παροικιάς, 09:00-11:30
Πάρος, Εκθεσιακός Χώρος Μαρίνα Νάουσας, 12:30-14:45
Πέλλα, Δημαρχείο Γιαννιτσών, Χατζηδημητρίου και Εθνικής Αντιστάσεως, 08:30-15:30
Πέλλα, Πλατεία Μικρών Καταρρακτών- Χατζηγιάννειο Κέντρο, Τσιμισκή 2, 09:00-14:30
Πιερία, Ανδρομάχη, Χώρος Εμποροπανήγυρης, 08:00 – 15:00
Πρέβεζα, Αίθουσα Λιμενικού Ταμείου, Ελ. Βενιζέλου 20, 09:00-15:00
Πρέβεζα, ΚΑΠΗ Φιλιππιάδας, Φιλιππιάδα, 09:00-14:00
Ρέθυμνο, Αίθουσα Πνευματικού Κέντρου Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου, Καλλιθέα, 09:00-14:00
Ροδόπη, Περιφερειακή Ενότητα Ροδόπης, Δημοκρατίας 1, Κομοτηνή, 08:30-15:30
Ροδόπη, Βασιλείου Κουτουμάνη, Σάπες, 09:00 – 14:00
Ρόδος, Πλατεία Ηρώων Αρχαγγέλου, Αρχάγγελος, 09:00-14:30
Ρόδος, Παλιό νοσοκομείο Ρόδου, Παπαλουκά 5-8, 08:30-15:00
Σάμος, ISOBOX έμπροσθεν Κ.Υ Καρλοβάσου Σάμου, 08:00-15:00
Σάμος, ISOBOX έμπροσθεν Γ.Ν. Σάμου, 09:00-12:00
Σάμος, Καφενείο ΚΑΠΗ, Βαθύ, (στενό Τρ. Πειραιώς), 08:00-15:00
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Σερρών, 08:30-19:30
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Ηράκλειας, 09:00 – 15:00
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Νιγρίτας, 09:00 – 15:00
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Στρυμονικού, 09:00 -15:00
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Σιδηροκάστρου, 09:00 – 15:00
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Ροδολίβου, 09:30 – 14:30
Σκιάθος, Λιμένας Σκιάθου, 08:00-15:30
Σύρος, Αθλητικό κέντρο Δημήτριος Βικέλας, 10:00-15:00
Τήνος, Κ.Υ Τήνου, 08:00 – 16:00
Τρίκαλα, Πλατεία Δεσποτικού, 07:30-13:30
Τρίκαλα, Ε΄ΚΑΠΗ, 10:00-15:30
Τρίκαλα, Πλατεία Οιχαλίας, 10:00-11:00
Τρίκαλα, Κέντρο Υγείας Φαρκαδόνας, 11:30-12:30
Φθιώτιδα, Δημοτικό Parking Γαλανέικα, Αλύτρωτων Πατρίδων και Αγίας Παρασκευής, Λαμία, 09:00 – 15:00
Φθιώτιδα, Πανελλήνια Έκθεση Λαμίας-Χώρος Εκδοτηρίων, 10:00 – 15:00
Φθιώτιδα, Kτίριο ΟΣΚ (στο Πάρκο του Λαού), Στυλίδα, 10:00 – 14:00
Φλώρινα, Ιατρείο ΕΟΔΥ, Ηπείρου 26, 08:30-15:30
Φωκίδα, Πνευματικό Κέντρο Άμφισσας, 08:00-14:00
Χαλκιδική, Νέα Μουδανιά, Πρώην 4ο Νηπιαγωγείο, Παναγίας Κορυφινής και Καλόλιμνου, 08:30-15:30
Χαλκιδική, Δημαρχείο Ιερισσού, 09:30 – 14:30
Χανιά, Αύλειος χώρος 2ου Κέντρου Υγείας Χανίων (1η-2η ΤΟΜΥ), 08:30-18:30
Χανιά, Αύλειος χώρος 1ου Κέντρου Υγείας Χανίων (Λεωφόρος Καραμανλή 99), 08:30-15:30
Χανιά Πολιτιστικό Κέντρο Ταυρωνίτη, 09:00-14:00
Χίος, ΚΑΠΗ Δήμου Χίου, Πολυτεχνείου 25, 09:00-14:30

 Αξίζει να σημειωθεί πως

Η έκδοση ψηφιακής βεβαίωσης αποτελέσματος για τους διαγνωστικούς ελέγχους COVID-19 πραγματοποιείται από το gov.gr, στην υπηρεσία «Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου κορωνοϊού COVID-19». Η σύνδεση με τη συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης στο taxisnet.
Για τους μη εμβολιασμένους πολίτες η ψηφιακή βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος από το gov.gr είναι διαθέσιμη μόνον εφόσον ο έλεγχος έχει πραγματοποιηθεί σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο.