Κυριακή 28 Απριλίου 2024 -

Ηττήθηκε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ από την Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε την καλύτερη της εμφάνιση στην φετινή Ευρωλίγκα και πέρασε εύκολα μέσα από το ΣΕΦ με 73-80.

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός από την αρχή μέχρι το τέλος σε άμυνα και επίθεση και φάνηκε να έχει μείνει στις νίκες της περασμένης εβδομάδας. Οι φιλοξενούμενοι εκτός από υψηλά ποσοστά στην επίθεση, έπαιξαν και εξαιρετική άμυνα. Πλέον η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχει ρεκόρ 5-4, όπως και η Μακάμπι με αυτή την νίκη. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Σίλεϊ με 19 πόντους και 5/8 τρίποντα και ο Σμιθ που έκανε double double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Σπανούλης με 14 πόντους και 4 ασίστ.

Στο ξεκίνημα του ματς τις επιθέσεις των δύο ομάδων πήραν οι Ουίμς και Πρίντεζης με αποτελέσμα το αρχικό 4-4 στο 2'. Η Μακάμπι με κύριους εκφραστές τους Ουίμς και Γκάουντλοκ έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 13-3 και προηγήθηκε στο 5' με 7-17, αλλά ένα καλάθι και φάουλ του Βασίλη Σπανούλη έφερε την διαφορά στο -7 (10-17). 2:30 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός είχε τεράστιο πρόβλημα στην άμυνα και παράλληλα είχε και 0/5 τρίποντα με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κρατούν άνετα μία διαφορά 6 πόντων (14-20) έχοντας 4/5 τρίποντα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μακάμπι να είναι αποτελεσματική και να προηγείται με 20-24 χάρη στην άμυνα «ζώνης» που παίζει.

Στην δεύτερη περίοδο μπορεί οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να συνέχιζαν να είναι απίστευτα άστοχοι πίσω από τα 6,75 (0/9!), αλλά ευτυχώς η άμυνα τους κρατούσε κοντά στην εξαιρετικά διαβασμένη Μακάμπι (26-32 στο 13'). Στο 15' μπορεί ο Ιωάννης Παπαπέτρου να «έσπασε το ρόδι» για τους γηπεδούχους από το τρίποντο (29-32), αλλά οι παίκτες κόουτς Χαντάρ με 2/2 τρίποντα του Σίλεϊ πήγαν την διαφορά στο +7 (31-38). Ό Γκριν όμως πέτυχε το δεύτερο τρίποντο του Ολυμπιακού και μείωσε και πάλι στους 4 (34-38), 4 λεπτά πριν το ημίχρονο. Η Μακάμπι συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και στην επίθεση με «όπλο» το pick n roll των Σίλεϊ-Αλεξάντερ ανέβασε και πάλι τον δείκτη του σκορ στο +8 (34-42) στο 18'. Το πρώτο ημίχρονο έλαβε τέλος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-44 και τον Ολυμπιακό να προβληματιζει με την εμφάνιση του.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο μέρος και με ένα γρήγορο 4-0 χάρη σε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ουίμς και ένα ακόμα alley oop κάρφωμα του Ρουντ πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμα της στο ματς με 37-48. Το σερί μεγάλωσε ακόμα περισσότερο και έγινε 7-0 με ένα ακόμα τρίποντο του Σίλεϊ όπου έστειλε την διαφορά στο +14 (37-51). Μπορεί ένα τρίποντο του Μάντζαρη (3/20 ο Ολυμπιακός) να μείωσε την διαφορά στους 11 (40-51), όμως οι Τσίρμπες και Σμιθ έκαναν το 40-55 το οποίο ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα 4:20 πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να είναι ιδιαίτερα κακός σε όλες τις πλευρές του παρκέ. 1:50 πριν το τέλους της τρίτης περιόδου η διαφορά μεγάλωσε ακόμα πιο πολύ (+18) με το σκορ να γίνεται 44-62 με λέι απ του Οχαγιόν. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με την Μακάμπι να έχει τεράστιο πλεονέκτημα (49-65) και να τρέχει συνολικό σερί 21-12.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την Μακάμπι να κερδίζει ένα αμφισβητούμενο αντιθαλητικό φάουλ και το σκορ από αυτό να γίνεται 49-67. 7 λεπτά πριν την λήξη η αστοχία του Ολυμπιακού συνεχιζόταν και η Μακάμπι είχε ουσιαστικά πάρει το διπλό, αφού το σκορ ήταν 51-69. Οι γηπεδούχοι είχαν «σφίξει» την άμυνα τους (59-71 στο 36'), αλλά ότι δεν σκόραραν και ότι δεν υπήρχε πολύς χρόνος δεν τους βοηθούσε. 3 λεπτά πριν την λήξη το σκορ ήταν 63-74 με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί, αλλά να είναι ιδιαίτερα άστοχος και άτυχος στην επίθεση παρότι η άμυνα του πλέον ήταν εξαιρετική. Ένα καλάθι του Ουίμς (65-76) στα 2:15 πριν το τέλος ουσιαστικά «σκότωσαν» τις ελάχιστες ελπίδες που είχε ο Ολυμπιακός. Τελικό σκορ 73-80 με την Μακάμπι να είναι εξαιρετική και να παίρνει ένα σπουδαίο διπλό μέσα στο ΣΕΦ απέναντι σε έναν κακό Ολυμπιακό.

Τα δεκαέλπτα: 20-24, 37-44, 49-65, 73-80

Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος): Γκριν 10(2), Μπιρτς 8, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 7(1), Σπανούλης 14, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης  3(1), Χάκετ 6, Λοτζέσκι 15(2), Αθηναίου

Μακάμπι Τελ Αβίβ( Χαντάρ): Γκάουντλοκ 12(1), Ρουντ 6, Σίλεϊ 19(5), Σμιθ 10(2), Γιβζόρι, Μέκελ, Πνίνι, Οχαγιόν 2, Ουίμς 12, Αλεξάντερ 2, Άιβερσον 14, Τσίρμπες 3