Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 -

Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε η Μπαρτσελόνα

Το αήττητο που έχει στο πρωτάθλημα και το +11 από τη δεύτερη, Ατλέτικο Μαδρίτης, διατήρησε η Μπαρτσελόνα μετά από 21 αγωνιστικές στη La Liga.

Ο διαφαινόμενος «περίπατος» με την Αλαβές στο «Καμπ Νόου» λίγο έλλειψε να μετατραπεί σε «εφιάλτη» για τους Καταλανούς, που επικράτησαν στο φινάλε με 2-1 και συνεχίζουν απτόητοι την κούρσα προς την κατάκτηση του τίτλου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21΄ με τον Γκουϊντέτι και χρειάστηκε να περάσουν 71 λεπτά για να μπορέσει η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Λουίς Σουάρες.

Το «τρίποντο» στην «Μπαρτσα» χάρισε ο Λιονέλ Μέσι στο 84΄.

Νωρίτερα η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε νικήσει με 3-0 την Λας Πάλμας, με όλα τα γκολ της αναμέτρησης να μπαίνουν στο δεύτερο μέρος. Την αρχή έκανε ο Γκριεζμάν στο 61΄, ο Τόρες στο 73΄ πέτυχε το 2-0 και στο 88΄ ο Τόμας «έγραψε» το τελικό σκορ.

«Αυτοκτόνησε» στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» η Σεβίλη, καθώς παραχώησε ισοπαλία, 1-1, στην Χετάφε, με τους Μαδριλένους να «κλέβουν» το βαθμό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Άνχελ. Είχαν προηγηθεί οι Ανδαλουσιάνοι στο 72΄ με τον Μουριέλ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 21ης αγωνιστικής της La Liga:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Έιμπαρ 1-1 (50΄ Αντούριθ - 73΄ Κίκε)
Λα Κορούνια-Λεβάντε 2-2 (19΄ Αντριάν, 45΄ Αντόνε - 80΄, 84΄ Ίβι Λόπεθ)
Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (59΄ Μίνα - 16΄ πεν., 38΄ πεν. Ρονάλντο, 84΄ Μαρσέλο, 89΄ Κρόος)
Μάλαγα-Τζιρόνα 0-0
Βιγιαρεάλ-Σοσιεδάδ 4-2 (5΄ Ρουίθ, 17΄ Φορνάλς, 20΄ Μπάκα, 34΄ Καστιγιέχο / 24΄ Γιορέντε, 58΄ Γουίλιαν Ζοσέ)
Λεγανές-Εσπανιόλ 3-2 (11΄ αυτ., 82΄ αυτ. Ερμόζο, 69΄ Γκερέρο - 49΄ Ναβάρο, 88΄ Ερμόζο)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Λας Πάλμας 3-0 (61΄ Γκριεζμάν, 73΄ Τόρες, 88΄ Τόμας)
Σεβίλη-Χετάφε 1-1 (72΄ Μουριέλ- 90'+3 Ροντρίγκες)
Μπαρτσελόνα-Αλαβές 2-1 (72΄Σουάρες, 84΄ Μέσι - 23΄ Γκουιντέτι)