Τετάρτη 10 Αυγούστου 2022 -

ΕΟΔΥ: Που θα γίνουν δωρεάν rapid test την Πέμπτη 21 Απριλίου



Τα σημεία δωρεάν ελέγxου Covid-19 από τον ΕΟΔΥ, την Πέμπτη 21 Απριλίου, είναι τα εξής:

Δ. Αμαρουσίου, Σταθμός ΗΣΑΠ Αμαρουσίου, 09:30-15:00
Δ. Γλυφάδας, Παλιό Δημαρχείο Γλυφάδας, απέναντι από την Εκκλησία Αγίου Κωνσταντίνου, Βασιλέως Κων/νου, 09:30-15:00
Δ. Περιστερίου, Δημαρχείο, 11:00-18:00
1ο πολυδύναμο κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Καλφοπούλειο Υγειονομικό Κέντρο, Σόλωνος 78, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2103626869, 210362869)
2ο πολυδύναμο Κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Νέος Κόσμος, Φανοσθένους & Φρειδερίκου Σμιθ, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2109239865, 2109249787)
3ο Δημοτικό Ιατρείο-Πετράλωνα, Θεσσαλονίκης & Ηρακλειδών, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2103427515, -513, 2103469165)
4ο Δημοτικό Ιατρείο-Κολωνός, Προποντίδος & Αγίας Σοφίας 110, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2105121921, 2105157239)
5ο Δημοτικό Ιατρείο-Άνω Πατήσια, Σαρανταπόρου 4, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2102015510, -511, 2102015559)
6ο πολυδύναμο Κέντρο- Δημοτικό Ιατρείο-Κυψέλη, Χανίων 4Β, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2108836200, 2108220209)
7η Δημοτική Κοινότητα, Αμπελόκηποι, Πανόρμου 59, (είσοδος από Βραστόβου), 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού, 2106993487) Νότια Πύλη ΔΕΘ, (είσοδος από Λεωφ. Στρατού με Αγγελάκη), 08:30-20:30
Δ. Καλαμαριάς, εντός δημοτικού θεάτρου, οδός Χηλής και Τριπόλεως 12, 09:00 – 15:00
Δ. Πυλαίας, ΚΑΠΗ Ασβεστοχωρίου, Μακεδονομάχων 26, 09:00 – 15:00
Δ. Θέρμης, ΚΑΠΗ Θέρμης, Ιασωνίδου 19, 13:00-19:00
Δ. Ευόσμου-Κορδελιού, Ισόγειο Δημαρχείου Ευόσμου, Παύλου Μελά 24, 09:00 – 15:00
Δ. Παύλου Μελά, Στρατόπεδο Καρατάσιου, Λεωφ. Στρατού 37, 09:00-15:00
Δ. Δέλτα, ΚΑΠΗ Διαβατών, Παν. Σπύρου 2, 09:00-15:00
8ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Κάτω Τούμπα, Αρτάκης 9, 09:00-13:00
14ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Τριανδρία, Ηρώων 4, 09:00 – 13:00
Κοινωνικό Ιατρείο Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως, Λαγκαδά 53, 11:00-17:00
Ιατρείο ΕΟΔΥ στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, Βασιλίσσης Όλγας 198, στον προαύλιο χώρο της περιφέρειας, 09:30-15:00
Ιατρείο ΕΟΔΥ στη ΔΕΘ, είσοδος από Πύλη Εμπορίου στην Εγνατία, 08:30-15:30
Αιτωλοακαρνανία, Αγρίνιο, Παλιά Λαχαναγορά, 09:00 – 15:00
Αιτωλοακαρνανία, Μεσολόγγι, ΚΑΠΗ, Σπυρίδωνος 31, 08:30-15:30
Αιτωλοακαρνανία, Ναύπακτος, Κοινοτικό Κτίριο, Ίδρυμα Τσώνη, 09:00 – 14:00
Άνδρος, Κ.Υ Άνδρου, 09:00 – 17:00
Αργολίδα, Αίθουσα «Δανάη», Στρατώνες Καποδίστρια, Άργος, 09:00-15:00
Αργολίδα, Κέντρο Νεότητας, Ναύπλιο, 09:00-15:00
Αρκαδία, Πλατεία Πετρινού, Τρίπολη, 09:00-15:00
Αρκαδία, Παναρκαδικό Νοσοκομείο, Τρίπολη, 08:00-14:00
Άρτα, Κέντρο Υγείας, ISO-BOX, Ζάρρα Αλεξάνδρου 2, 08:30-15:30
Άρτα, Εκθεσιακό Κέντρο, 08:30-15:30
Αχαΐα, Πάτρα, Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο, 08:15-20:15
Αχαΐα, Πάτρα, Κέντρο Υγείας Βορείου Τομέα, 08:00-20:00
Αχαΐα, Αίγιο, Κέντρο Υγείας Οίκημα Μάνα και Παιδί, 08:30-15:00
Αχαΐα, Κάτω Αχαΐα, Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα Μερκούρη, 09:00-15:00
Βοιωτία, Πνευματικό Κέντρο Θήβας, Πινδάρου 112, 08:30-15:30
Βοιωτία, Παλαιό Δημαρχείο Λιβαδειάς, Καραγιαννοπούλου 1, 08:30-15:30
Γρεβενά, Εξεταστήριο Θ. Ζιάκα 23, 08:30-15:00
Δράμα, Πρώην Δημαρχείο, Έναντι Πλατεία Ελευθερίας, 08:00 – 14:30
Έβρος, Φουαγιέ Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης, Λ. Δημοκρατίας 306, 08:30-15:30
Έβρος, Παλιό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, Δήμητρας 19, 09:00-15:00
Έβρος, Κ.Υ. Ορεστιάδας, Ευρυπίδου Ζιγκμπουργκ 10, 08:30 – 15.30
Έβρος, Λιμάνι Καμαριώτισσας, Σαμοθράκη, 08:00-15:00
Εύβοια, Χαλκίδα, 4ο ΚΑΠΗ Χαλκίδας, 7ου Συντάγματος πεζικού 20, Περιοχή Πειραϊκή Πατραϊκή , όπισθεν 4ου Λυκείου, 09:00 – 15:00
Εύβοια, Ιστιαία, Κέντρο Υγείας Ιστιαίας, 08:30 – 15:30
Ευρυτανία, ΚΑΠΗ Καρπενησίου,08.30-15.30
Ζάκυνθος, ΙΚΑ, 08:30-15:30
Ζάκυνθος, Περιφέρεια, 09:00-14:00
Ηλεία, Πύργος, Αποστολική Διακονία, πλατεία Σάκη Καράγιωργα, 09:30-16:00
Ηλεία, Μακρίσια, Αγροτικό Ιατρείο, 09:30-11:30
Ηλεία, Καλλίκωμο, Αγροτικό Ιατρείο, 12:00-14:30
Ημαθία, ΚΑΠΗ Νάουσας, Σωφρονίου 25. 09:30 -14:30
Ημαθία, ΚΑΠΗ Βέροιας, Μαυρομιχάλη 14, 08:30-15:00
Ηράκλειο, Πλατεία Ελευθερίας, 09:00-15:00
Ηράκλειο, Πλατεία Αγίας Αικατερίνης, 09:00-15:00
Ηράκλειο, ISOBOX, Προαύλιος χώρος 7ης ΥΠΕ, 09:30-16:30
Ηράκλειο, Γούρνες, Αγροτικό Ιατρείο Γουρνών, 09:30-14:30
Θάσος, Κέντρο Υγείας Πρίνου, 08:00-15:00
Θεσπρωτία, Γ.Ν. Φιλιατών, 08:30-13:30
Θεσπρωτία, Ηγουμενίτσα, Πολιτιστικό Κέντρο “Πάνθεον”, 09:00-17:00
Θεσπρωτία, Παλαιό Δημαρχείο Παραμυθιάς, 10:00-14:00
Ικαρία, Κ.Υ Ευδήλου, 09:00 – 16:00
Ιωάννινα, Περιφέρεια Ηπείρου, 09:00-17:00
Ιωάννινα, Πλατεία Πύρρου, 09:00-14:00
Καβάλα, Νομαρχείο Καβάλας, 09:00-15:00
Καβάλα, Κέντρο Υγείας Χρυσούπολης, 08:30 – 15:30
Κάλυμνος, Κεντρικός Λιμένας, 09:00-14:00
Λέρος, Δημοτικό Κτίριο Δόνα, 09:00-14:00
Καρδίτσα, Πλατεία Νικολάου Πλαστήρα (Παυσίλυπο, Μυρμιδόνων 2), 08:00-16:00
Καρδίτσα, Πλατεία Αγίας Παρασκευής, Τέρμα Σαρανταπόρου, 08:00-14:00
Καρδίτσα, Δημαρχείο Μουζακίου, Προαύλιο Δημαρχείου, 08:00-10:00
Καρδίτσα, Πνευματικό Κέντρο Σοφάδων, 10:30-12:30
Καρδίτσα, Κεντρική Πλατεία Παλαμά, Ηρ.Πολυτεχνείου 12, 13:00-15:00
Καστοριά, ISOBOX Λεωφόρος Κύκνων, 08:30-15:30
Κέρκυρα, Δημοτικό Θέατρο, Μάντζαρου 5, 09:00-14:30
Κέρκυρα, Κέντρο Υγείας Λευκίμμης, Λευκίμμη, 09:30-14:30
Κεφαλληνία, Ληξούρι, Κλειστό Γήπεδο, Στυλιανού Τυπάλδου, 09:00-15:00
Κιλκίς, ΚΑΠΗ Κιλκίς, Καπέτα Γεωργίου 26, 09:00-17:00
Κιλκίς, Πολύκαστρο, Πολιτιστικό Κέντρο, 09:00-15:00
Κιλκίς, Άγιος Πέτρος, Κοινοτικό Κατάστημα, 09:00-13:00
Κιλκίς, Πολύπετρο, Κοινοτικό Κατάστημα, 13:30-15:00
Κιλκίς, Γερακώνας, Αγροτικό Ιατρείο, 09:00-11:30
Κιλκίς, Φιλυριά Αγροτικό Ιατρείο, 12:00-14:30
Κιλκίς, Σπουργίτης, Πολιτιστικός Σύλλογος, 09:00-11:30
Κιλκίς. Ευκαρπία, Κοινοτικό Κατάστημα, 12:00-14:30
Κοζάνη, Πνευματικό Κέντρο Πτολεμαΐδας, Περγάμου 62, 08:15-15:15
Κοζάνη, Κέντρο Υγείας Κοζάνης, Αριστοφάνους 5Α, 08:15- 19:30,
Κόρινθος, Δημοτικό θέατρο Κορίνθου, Δαμασκηνού 57, πλησίον πανεπιστημίου, 08:30-15:30
Κόρινθος, ΚΑΠΗ Ξυλοκάστρου, Αντιπτεράρχου Δέδε Βλάση, 09:30-14:30
Κως, Πάρκο Πασανικολάκη, 08:00-14:00
Λακωνία, Κοινωνικό Φαρμακείο Σπάρτης, Ευαγγελίστριας 89, 09:30- 16:30
Λακωνία, Γενικό Νοσοκομείο Σπάρτης, 09:00- 12:30
Λακωνία, Κέντρο Υγείας Αρεόπολης, 08:00- 15:30
Λάρισα, Κεντρική Πλατεία, Μπροστά στο Δημαρχείο, 08:00-15:30
Λάρισα, Πλατεία ΟΣΕ, 08:00-18:00
Λάρισα, Τύρναβος, Είσοδος Δημαρχείου, 08:00-12:00
Λάρισα, Αμπελώνας Παλιό Δημαρχείο, 12:30-15:00
Λάρισα, Μύλος του Παππά, 08:00-15:30
Λάρισα, Δημαρχείο Νίκαιας, 08:00-12:00
Λάρισα, Κέντρο Υγείας Φαρσάλων, 09:00-12:00
Λάρισα, Στέκι Νέας Πολιτείας. Θεοδωρακοπούλου & Καΐρη, 08:00-15:30
Λασίθι, Παλιό Δημαρχείο Αγίου Νικολάου, 09:30-16:00
Λασίθι, Δημαρχείο Ιεράπετρας, 10:00-15:00
Λέσβος, Κ.Υ Μυτιλήνης, 08:30 – 15:45
Λέσβος, Καλλονή, 10:00 – 14:00
Λευκάδα, ΚΑΠΗ, Σκιαδαρέση 3, 08:00-15:00
Λευκάδα, Αγορά Λευκάδας (Μπροστά στο Ναό του Παντοκράτορα), Ιωάννη Μελά 80, 11:00-13:00
Λήμνος, Μύρινα, Γ.Ν Λήμνου, Ηφαίστου 1, 12:00 – 18:00
Μαγνησία, ΚΑΠΗ Αγ. Βασιλείου Δήμου Βόλου, Χατζηαργύρη & Τριανταφυλλίδη, 08:30-15:30
Μαγνησία, Υπεραστικό ΚΤΕΛ Βόλου, Ζάχου 5, 09:00-14:30
Μαγνησία, Μεταξουργείο Βόλου, Καραμπατζάκη & Αναπαύσεως, 09:30-12:00
Μαγνησία, Περιφερειακή Ενότητα Μαγνησίας, Ιωλκού & Αναλήψεως, 12:30-15:00
Μεσσηνία, Καλαμάτα, Αίθουσα “Α. Κουμουνδούρος”, 08:30 – 15:30
Μεσσηνία, Μεσσήνη, Δασκαρόλειο Πολιτιστικό Κέντρο, 09:00 – 14:00
Νάξος, Εκκλησία Αγίου Νικοδήμου, Χώρα, 07:30-14:30
Ξάνθη, Κέντρο Υγείας Ξάνθης, ISOBOX, Ανδρέα Δημητρίου 1, 08:00-14:00
Πάρος, ΚΑΠΗ Παροικιάς, 09:00-10:00
Πάρος, ΚΑΠΗ Αλυκής, 11:00-12:00
Πάρος, Eκθεσιακός Χώρος Μαρίνα Νάουσας, 12:30-14:45
Πάτμος, Σκάλα, Πνευματικό Κέντρο, Πάτμιον, 08:00-15:00
Πέλλα, Δημαρχείο Γιαννιτσών, Χατζηδημητρίου και Εθνικής Αντιστάσεως, 08:30-15:30
Πέλλα, Πλατεία Μικρών Καταρρακτών-Χατζηγιάννειο Κέντρο, Τσιμισκή 2, 09:00-14:30
Πιερία, Ανδρομάχη, Κατερίνη, 08:00-15:00
Πρέβεζα, Αίθουσα Λιμενικού Ταμείου, Ελ. Βενιζέλου 20, 09:00-15:00
Ρέθυμνο, Αίθουσα Πνευματικού Κέντρου Ι.Ν. Αγ.Γεωργίου, Καλλιθέα, 09:00-14:00
Ρέθυμνο, Αίθουσα Εκδηλώσεων Ι.Ν. Αγ.Κωνσταντίνου, Ηγ.Γαβριήλ, 09:00-14:00
Ροδόπη, Περιφερειακή Ενότητα Ροδόπης, Δημοκρατίας 1, Κομοτηνή, 08:30-15:30
Ρόδος, Πλατεία κοινότητας Παραδεισίου, Παραδείσι, 09.00-14.30
Ρόδος, Παλιό νοσοκομείο Ρόδου, Παπαλουκά 5-8, 08.30-15.00
Σάμος, Isobox έμπροσθεν K.Y. Καρλοβάσου, 08:00-15:00
Σάμος, Καφενείο ΚΑΠΗ, (στενό Τρ. Πειραιώς), Βαθύ, 08:00-15:00
Σάμος, Isobox έμπροσθεν Γ.Ν. Σάμου, 09:00-11:30
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Σερρών, 08:30-19:30
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Ηράκλειας, 09:00 – 15:00
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Νιγρίτας, 09:00 – 15:00
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Στρυμονικού, 09:00 -15:00
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Σιδηροκάστρου, 09:00 – 15:00
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Ροδόλιβου, 09:30 – 14:30
Σκιάθος, Λιμένας Σκιάθου, 08:00-15:30
Σύρος, Αθλητικό κέντρο Δημήτριος Βικέλας, 10:00-15:00
Τήνος, Κ.Υ Τήνου, 08:00 – 16:00
Τρίκαλα, Πλατεία Δεσποτικού, 07:30-13:30
Τρίκαλα, Ε Καπή, 11:00-15:30
Τρίκαλα, Κεντρική Πλατεία Καλαμπάκας, 08:00-10:00
Φθιώτιδα, Δημοτικό Parking Γαλανέικα, Αλύτρωτων Πατρίδων και Αγίας Παρασκευής, Λαμία, 09:00 – 15:00
Φθιώτιδα, Πανελλήνια Έκθεση Λαμίας-Χώρος Εκδοτηρίων, 10:00 – 15:00
Φθιώτιδα, Κεντρική Πλατεία Νεοχωρίου, Δήμος Δομοκού, 09:30 -10:30
Φθιώτιδα, Κεντρική Πλατεία Φιλιαδόνας, Δήμος Δομοκού, 10:45 – 11:30
Φθιώτιδα, Κεντρική Πλατεία Μακρολίβαδου, Δήμος Δομοκού, 11:45 -12:45
Φθιώτιδα, Κεντρική Πλατεία Κάτω Παλαμά, Δήμος Δομοκού, 13:00 -14:00
Φλώρινα, Ιατρείο ΕΟΔΥ, Ηπείρου 26, 08:30-15:30
Φλώρινα, Ταγματάρχου Σωτηρίου 1 ( Αίθουσα ΚΑΠΗ), 09:00 – 14:30
Φωκίδα, Πνευματικό Κέντρο Άμφισσας, 08:00-14:00
Χαλκιδική, Νέα Μουδανιά, Πρώην 4ο Νηπιαγωγείο, Παναγίας Κορυφινής & Καλόλιμνου, 08:30-15:30
Χανιά, Αύλειος χώρος 2ου Κ.Υ Χανίων (1η – 2η ΤΟΜΥ), 08:30 – 15:00
Χανιά, Αύλειος χώρος 1ου Κ.Υ Χανίων (Λεωφ. Καραμανλή 99), 08:30-15:00
Χανιά, Πολιτιστικό Κέντρο Ταυρωνίτη, 09:00 – 14:00
Χίος, ΚΑΠΗ Δήμου Χίου, Πολυτεχνείου 25, 09:00-14:30

Αξίζει να σημειωθεί πως

Η έκδοση ψηφιακής βεβαίωσης αποτελέσματος για τους διαγνωστικούς ελέγχους COVID-19 πραγματοποιείται από το gov.gr, στην υπηρεσία «Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου κορωνοϊού COVID-19». Η σύνδεση με τη συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης στο taxisnet.
Για τους μη εμβολιασμένους πολίτες η ψηφιακή βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος από το gov.gr είναι διαθέσιμη μόνον εφόσον ο έλεγχος έχει πραγματοποιηθεί σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο.