Τρίτη 05 Ιουλίου 2022 -

ΕΟΔΥ: Που θα γίνουν δωρεάν rapid test την Πέμπτη 19 Μαΐου



Τα σημεία δωρεάν ελέγxου Covid-19 από τον ΕΟΔΥ, την Πέμπτη 19 Μαΐου, είναι τα εξής:

Δ. Μαγούλας, Δημοτικό Ιατρείο Μαγούλας, 11:00-17:00
Δ. Αμαρουσίου, Σταθμός ΗΣΑΠ Αμαρουσίου, 09:30-15:00
Δ. Πειραιά, Β΄1 ΚΑΠΗ, Βασιλ. Γεωργίου Β’ 12, 09:30-15:00
Δ. Αλίμου, Κανάρη 1, παραπλεύρως Δημοτολογίου Αλίμου, 12:00-18:00
Δ. Γλυφάδας, Παλιό Δημαρχείο Γλυφάδας, απέναντι από την Εκκλησία Αγίου Κωνσταντίνου, Βασιλέως Κων/νου, 09:30-15:00
Δ. Περιστερίου, Δημαρχείο, 11:00-18:00
Δ. Ελληνικού-Αργυρούπολης, Αίθουσα 1ου ΚΑΠΗ Αλεξιουπόλεως 27, 14:00-20:00
Δ. Αγ. Βαρβάρας, Α’ ΚΑΠΗ Καλαντζάκου 7, Πλατεία Παναγίας Ελεούσας, 09:30-15:00
Δ. Κηφισιάς, Πλατεία Πλατάνου, παραπλεύρως του Άλσους Κηφισιάς, μπροστά από τον ΗΣΑΠ, 09:30-15:00
Δ. Αιγάλεω, Πνευματικό κέντρο Ι. Ρίτσος, δίπλα στο Κολυμβητήριο του Αιγάλεω, Δημαρχείου & Κουντουριώτου, 09:30-15:00
Δ. Καλλιθέας, είσοδος Δημαρχείου, 09:30-15:00
Δ. Ηλιούπολης, Δημαρχιακό Μέγαρο, είσοδος από Σοφοκλή Βενιζέλου, 09:30-15:00
Δ. Ιλίου, Αίαντος και Χρυσηίδος (Δημαρχείο), 09:00-15:00
Δ. Χαϊδαρίου, Δημαρχείο – Στρ. Καραϊσκάκη 138 και Επαύλεως, 09:00-15:00
1ο πολυδύναμο κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Καλφοπούλειο Υγειονομικό Κέντρο, Σόλωνος 78 09:30-19:30 (κατόπιν ραντεβού-2103626869, 210362869)
2ο πολυδύναμο Κέντρο-Δημοτικό Ιατρείο-Νέος Κόσμος, Φανοσθένους & Φρειδερίκου Σμιθ, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2109239865, 2109249787)
3ο Δημοτικό Ιατρείο-Πετράλωνα, θεσσαλονίκης & Ηρακλειδών, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2103427515, -513, 2103469165)
4ο Δημοτικό Ιατρείο-Κολωνός, Προποντίδος & Αγίας Σοφίας 110, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2105121921, 2105157239)
5ο Δημοτικό Ιατρείο-Άνω Πατήσια, Σαρανταπόρου 4, 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού-2102015510, -511, 2102015559)
6ο πολυδύναμο Κέντρο- Δημοτικό Ιατρείο-Κυψέλη, Χανίων 4Β, 09:30-19:30 (κατόπιν ραντεβού-2108836200, 2108220209)
7η Δημοτική Κοινότητα, Αμπελόκηποι, Πανόρμου 59, (είσοδος από Βραστόβου), 09:30-15:00 (κατόπιν ραντεβού, 2106993487)
Νότια Πύλη ΔΕΘ, (είσοδος από Λεωφ. Στρατού με Αγγελάκη), 08:30-20:30
Δ. Πυλαίας-Χορτιάτη, Ασβεστοχώρι, Ευζώνων 1, 09:00-15:00
Δ. Καλαμαριάς, Πλατεία Δημαρχείου, Κομνηνών 58, 09:00-15:00
Δ. Παύλου Μελά, Στρατόπεδο Καρατάσιου, Λεωφ. Στρατού 37, 09:00-15:00
Δ. Αμπελοκήπων-Μενεμένης, Β ΚΑΠΗ Αμπελοκήπων, Ελευθερίας 55, 10:00-14:00
Δ. Δέλτα, ΚΑΠΗ Διαβατών, Παναγιώτου Σπύρου 2 & Αγίου Γεωργίου, 09:00-15:00
Δ. Ωραιοκάστρου, ‘Α ΚΑΠΗ Ωραιοκάστρου, Τραπεζούντος 31, 09:00-15:00
Δ. Νεάπολης – Συκεών, Δημαρχείο Συκεών, Ι. Μιχαήλ, 13:00-19:00
8ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Κάτω Τούμπα, Αρτάκης 9, 09:00-15:00
14ο Παράρτημα ΚΑΠΗ Θεσσαλονίκης, Τριανδρία, Ηρώων 4, 09:00 – 15:00
Κοινωνικό Ιατρείο Ιεράς Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως, Λαγκαδά 53, 11:00-17:00
Ιατρείο ΕΟΔΥ στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, Βασιλίσσης Όλγας 198, στον προαύλιο χώρο της περιφέρειας, 09:30-15:00
Ιατρείο ΕΟΔΥ στη ΔΕΘ, είσοδος από Πύλη Εμπορίου στην Εγνατία, 08:30-15:30
Αιτωλοακαρνανία, Αγρίνιο, Παλιά Λαχαναγορά, 09:00 – 15:00
Αιτωλοακαρνανία, ΚΑΠΗ Μεσολογγίου, 08:30-15:30
Αιτωλοακαρνανία, Κοινοτικό Κτίριο, Ίδρυμα Τσώνη, Ναύπακτος, 09:00-14:00
Άνδρος, Κ.Υ Άνδρου, 09:00 – 17:00
Αργολίδα, Αίθουσα «Δανάη», Στρατώνες Καποδίστρια, Άργος, 09:00-15:00
Αργολίδα, Κέντρο Νεότητας, Ναύπλιο, 09:00-15:00
Αρκαδία, Πλατεία Πετρινού Τρίπολη, 09:00-15:00
Αρκαδία, Παναρκαδικό Νοσοκομείο, Τρίπολη, 08:00-14:00
Αρκαδία, Δ. Ν. Κυνουρίας, Λεωνίδιο, 09:30-12:30
Αρκαδία, Δ. Ν. Κυνουρίας, Τυρός, 13:00-15:00
Άρτα, Κέντρο Υγείας Άρτας-ISOBOX, 08:30-15:30
Άρτα, Γενικό Νοσοκομείο Άρτας, 08:30-15:30
Αχαΐα, Πάτρα, Κέντρο Υγείας Β. Τομέα Πατρών, 08:00-20:00
Αχαΐα, Πάτρα, Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Πατρών, 08:15-20:15
Αχαΐα, Αίγιο, Κέντρο Υγείας Αιγίου – Οίκημα Μάνα και Παιδί, 08:30-15:00
Αχαΐα, Πάτρα, πλατεία Αγ. Σοφίας, 09:00-15:00
Αχαΐα, Κάτω Αχαΐα, Πολιτιστικό κέντρο Μελίνα Μερκούρη, 09:00-15:00
Βοιωτία, Πνευματικό Κέντρο Θήβας (Παλαιό Νοσοκομείο), Πινδάρου 112, 08:30-15:30
Βοιωτία, Παλαιό Δημαρχείο Λιβαδειάς, Καραγιαννοπούλου 1, 08:30-15:30
Γρεβενά, Εξεταστήριο Θ. Ζιάκα 23, 08:30-15:00
Γρεβενά, Δεσκάτη, Πλατεία Δημαρχείου Δεσκάτης, 09:30-11:30
Γρεβενά, Καρπερό, Κεντρική Πλατεία Καρπερού, 12:30-13:30
Δράμα, Πρώην Δημαρχείο, Έναντι Πλατεία Ελευθερίας, 08:00 – 14:30
Έβρος, Φουαγιέ Δημοτικό Θέατρο Αλεξανδρούπολης, Λ. Δημοκρατίας 306, 08:30-15:30
Έβρος, Κέντρο Υγείας Σουφλίου, 09:30-14:30
Έβρος, Δημαρχείο Φερρών, 09:00-12:00
Έβρος, Πλατεία Διδυμοτείχου, 25ης Μαίου 145, 13:00-14:30
Έβρος, Κ.Υ. Ορεστιάδας, Ευρυπίδου Ζιγκμπουργκ 10, 08:30 – 15.30
Έβρος, Λιμάνι Καμαριώτισσας, Σαμοθράκη, 08:00-15:00
Εύβοια, 4ο ΚΑΠΗ Χαλκίδας, 7ου Συντάγματος Πεζικού 20, Περιοχή Πειραϊκή Πατραϊκή, όπισθεν 4ου Λυκείου, 09:00-15:00
Ευρυτανία, ΚΑΠΗ Καρπενησίου, 08:30-15:30
Ζάκυνθος, ΙΚΑ, 08:30-15:30
Ηλεία, Ζαχάρω, Πνευματικό κέντρο, 09:30-15:30
Ηλεία, Ράχες, Κοινοτικό γραφείο, 09:30-11:30
Ηλεία, Σαμικό, Κοινοτικό γραφείο, 11:45-14:30
Ηλεία, Πύργος, Αποστολική Διακονία -πλατεία Σάκη Καράγιωργα, 09:30-16:00
Ημαθία, ΚΑΠΗ Βέροιας, Μαυρομιχάλη 14, 08:30-15:00
Ημαθία, Δημοτικό Θέατρο Νάουσας, Βενιζέλου 25, 09:00-14:30
Ηράκλειο, Πλατεία Αγίας Αικατερίνης, 09:00-15:00
Ηράκλειο, Πλατεία Ελευθερίας, 09:00-15:00
Ηράκλειο, ISOBOX – Προαύλιος χώρος 7ης ΥΠΕ, 09:30-16:30
Ηράκλειο, Αγροτικό Ιατρείο Γουρνών, Χερσόνησος, 09:30-14:30
Θάσος, Κέντρο Υγείας Πρίνου, 08:00-15:00
Θεσπρωτία, ΓΝ Φιλιατών, 08:30-13:30
Θεσπρωτία, Ηγουμενίτσα, Πολιτιστικό Κέντρο Πάνθεον, 09:00-17:00
Θεσπρωτία, Παλαιό Δημαρχείο Παραμυθιάς, 10:00-14:00
Ικαρία, Κ.Υ Ευδήλου, 09:00 – 16:00
Ιωάννινα, Περιφέρεια Ηπείρου, 09:00-17:00
Ιωάννινα, Πλατεία Πύρρου, 09:00-14:00
Ιωάννινα, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, 09:00-13:30
Ιωάννινα, Μεταμόρφωση Ιωαννίνων (Πνευματικό Κέντρο), 10:00-13:00
Καβάλα, Νομαρχείο Καβάλας, 09:00-15:00
Καβάλα, Κέντρο Υγείας Χρυσούπολης, 08:30-15:30
Κάλυμνος, Κεντρικός Λιμένας, 09:00-14:00
Λέρος, Δημοτικό Κτίριο Δόνα, 09:00-15:30
Καρδίτσα, Πλατεία Νικολάου Πλαστήρα (Παυσίλυπο), Μυρμιδόνων 2, 08:00-16:00
Καρδίτσα, Πλατεία Αγίας Παρασκευής, Τέρμα Σαρανταπόρου, 08:00- 14:00
Καρδίτσα, Δημαρχείο Μουζακίου, Προαύλιο Δημαρχείου, 08:00-10:00
Καρδίτσα, Πνευματικό Κέντρο Σοφάδων, 10:30-12:30
Καρδίτσα, Κεντρική Πλατεία Παλαμά, Ηρ. Πολυτεχνείου 12, 13:00-15:00
Καρδίτσα, Δήμος Λίμνης Πλαστήρα, Τ.Κ. Μορφοβουνίου, Δημαρχείο, 08:30-09:00
Καρδίτσα, Δήμος Λίμνης Πλαστήρα, Τ.Κ. Μορφοβουνίου, Πολιτιστικό Κέντρο, 09:00-10:00
Καστοριά, ISOBOX Λεωφόρος Κύκνων, 08:30-15:30
Καστοριά, Άργος Ορεστικό, 09:30 – 13:30
Καστοριά, Πνευματικό Κέντρο Βασιλειάδας, 10:30-13:00
Κέρκυρα, Δημοτικό Θέατρο, Μάντζαρου 5, 09:00-14:30
Κέρκυρα, Πολιτιστικό Κέντρο Βελονάδων, 09:30-14:30
Κεφαλληνία, Αργοστόλι, Πλατεία Βαλλιάνου, 08:00-16:00
Κεφαλληνία, Ληξούρι, Κλειστό Γήπεδο, Στυλιανού Τυπάλδου, 09:00-15:00
Κιλκίς, ΚΑΠΗ Κιλκίς, Καπέτα Γεωργίου 26, 09:00-17:00
Κιλκίς, Μεγάλη Στέρνα, Πολιτιστικός Σύλλογος, 09:00-11:30
Κιλκίς, Δροσάτο, Πλατεία Δροσάτου, 12:00-14:30
Κιλκίς, Βαφειοχώρι, Αγροτικό Ιατρείο, 09:00-11:00
Κιλκίς, Πολύκαστρο, ΚΑΠΗ Πολυκάστρου, 11:30-15:00
Κιλκίς, Τούμπα, Αγροτικό Ιατρείο, 09:00-15:00
Κοζάνη, Πνευματικό Κέντρο Πτολεμαΐδας, Περγάμου 62, 08:15-15:15
Κοζάνη, Κέντρο Υγείας Κοζάνης, Αριστοφάνους 5Α, 08:15- 19:30
Κόρινθος, Δημοτικό θέατρο Κορίνθου, Δαμασκηνού 57, πλησίον πανεπιστημίου, 09:00-15:00
Κόρινθος, ΚΑΠΗ Ξυλοκάστρου, Αντιπτεράρχου Δεδε Βλάση, 09:30-14:00
Κως, Πάρκο Πασανικολάκη, 08:00-14:00
Κως, Δημαρχείο, 09:00 – 12:30
Κως, Αστυνομικό τμήμα, 13:00 – 14:30
Λακωνία, Κοινωνικό Φαρμακείο Σπάρτης, Ευαγγελίστριας 89, 09:30- 16:30
Λακωνία, Γενικό Νοσοκομείο Σπάρτης, 09:00- 14:30
Λακωνία, Γενικό Νοσοκομείο Μολάων, 09:30- 14:30
Λακωνία, Κέντρο Υγείας Αρεόπολης, 08:00-15:30
Λάρισα, Κεντρική Πλατεία, Μπροστά στο Δημαρχείο, 08:00-15:30
Λάρισα, Πλατεία ΟΣΕ, 08:00-18:00
Λάρισα, Τύρναβος, Είσοδος Δημαρχείου, 08:00-12:00
Λάρισα, Αμπελώνας Δημαρχείου, 12:30-15:00
Λάρισα, Μύλο του Παππά, 08:00-15:30
Λάρισα, στο Δημαρχείο Νίκαιας, 08:00-12:00
Λάρισα, Στέκι Ν. Πολιτείας, Θεοδωρακοπούλου με Καϊρη, 08:00-15:30
Λασίθι, Παλιό Δημαρχείο Αγίου Νικολάου, 09:30-16:00
Λασίθι, Δημαρχείο Ιεράπετρας, 10:00-15:00
Λέσβος, Κ.Υ Μυτιλήνης, 08:30 – 15:45
Λέσβος, Καλλονή, 10:00 – 14:00
Λευκάδα, ΚΑΠΗ, Σκιαδαρέση 3, 08:00-15:00
Μαγνησία, ΚΑΠΗ ΑΓ. Βασιλείου, Δήμου Βόλου, Χατζηαργύρη & Τριανταφυλλίδη 08:30-15:30
Μαγνησία, Υπεραστικό ΚΤΕΛ Βόλου, Ζάχου 5 08:30-15:30
Μαγνησία, Μεταξουργείο Βόλου, Αναπαύσεως & Καραμπατζάκη 09:00-14:30
Μεσσηνία, Καλαμάτα, Αίθουσα “Α. Κουμουνδούρος”, 08:30 – 15:30
Μεσσηνία, Αντικάλαμος, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, 08:30 – 13:00
Μεσσηνία, Μελιγαλάς, Isobox Κέντρου Υγείας, 09:00 – 14:00
Νάξος, εκκλησία Αγ. Νικόδημου, Χώρα, 07:30 – 16:00
Ξάνθη, Κέντρο Υγείας Ξάνθης, ISOBOX, Ανδρέα Δημητρίου 1, 08:00-14:00
Ξάνθη, Ξύλινο Σπιτάκι, Πρώην ΔΕΥΑΞ, Πλατεία Ελευθερίας, 08:30 – 14:00
Ξάνθη, Κένταυρος, 09:00 – 13:00
Πάρος, ΚΑΠΗ Παροικιάς, 09:00-11:30
Πάρος, Εκθεσιακός Χώρος Μαρίνα Νάουσας, 12:00-14:45
Πάτμος, Σκάλα, Πνευματικό Κέντρο Πάτμιον, 08:00-15:00
Πέλλα, Δημαρχείο Γιαννιτσών, Χατζηδημητρίου και Εθνικής Αντιστάσεως, 08:30-15:30
Πέλλα, Πλατεία Μικρών Καταρρακτών-Χατζηγιάννειο Κέντρο, Τσιμισκή 2, 09:00-14:30
Πιερία, Ανδρομάχη, Κατερίνη, 08:00-15:00
Πρέβεζα, Λιμενικό Ταμείο, Ελ. Βενιζέλου 20, 09:00-15:00
Πρέβεζα, Δημαρχείο Θεσπρωτικού, 09:00-11:00
Πρέβεζα, Δημαρχείο Λούρου, 11:30:14:00
Ρέθυμνο, Αίθουσα Πνευματικού Κέντρου Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου, Καλλιθέα, 09:00-14:00
Ροδόπη, Περιφερειακή Ενότητα Ροδόπης, Δημοκρατίας 1, Κομοτηνή, 08:30-15:30
Ροδόπη, Βασιλείου Κουτουμάνη, Σάπες, 09:00 – 14:00
Ρόδος, Πλατεία κοινότητας Ψίνθου, 09:00-14:30
Ρόδος, Παλιό νοσοκομείο Ρόδου, Παπαλουκά 5-8, 08:30-15:00
Σάμος, Isobox έμπροσθεν Κ.Υ. Καρλοβάσου, 08:00-15:00
Σάμος, Καφενείο ΚΑΠΗ, στενό Τρ. Πειραιώς, 08:00-15:00
Σάμος, Isobox έμπροσθεν Γ.Ν. Σάμου, 09:00-12:00
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Σερρών, 08:30-19:30
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Ηράκλειας, 09:00 – 15:00
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Νιγρίτας, 09:00 – 15:00
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Στρυμονικού, 09:00 -15:00
Σέρρες, Κέντρο Υγείας Ροδολίβου, 09:30 – 14:30
Σκιάθος, Λιμένας Σκιάθου, 08:00-15:30
Σύρος, Αθλητικό κέντρο Δημήτριος Βικέλας, 09:00-15:00
Τήνος, Κ.Υ Τήνου, 08:00 – 16:00
Τρίκαλα, Πλατεία Δεσποτικού 07:30-13:30
Τρίκαλα, Ε΄ΚΑΠΗ 10:00-15:30
Φθιώτιδα, Δημοτικό Parking Γαλανέικα, Αλύτρωτων Πατρίδων και Αγίας Παρασκευής, Λαμία, 09:00 – 15:00
Φθιώτιδα, Πανελλήνια Έκθεση Λαμίας-Χώρος Εκδοτηρίων, 10:00 – 15:00
Φθιώτιδα, Πολιτιστικό Κέντρο Αμφίκλειας, Δήμος Αμφίκλειας Ελάτειας, 09:30 – 11:30
Φθιώτιδα, Δημοτικό Κατάστημα Κάτω Τιθορέας, Δήμος Αμφίκλειας Ελάτειας, 12:00 – 14:00
Φθιώτιδα, Κεντρική πλατεία Μακρακώμης, Δήμος Μακρακώμης, 09:00 – 13:00
Φλώρινα, Ιατρείο ΕΟΔΥ, Ηπείρου 26, 08:30-15:30
Φωκίδα, Πνευματικό Κέντρο Άμφισσας, 08:00-14:00
Φωκίδα, Γαλαξίδι (Σπίτι των Νέων),09:00-13:00
Χαλκιδική, Νέα Μουδανιά, Πρώην 4ο Νηπιαγωγείο, Παναγίας Κορυφινής και Καλόλιμνου, 08:30-15:30
Χαλκιδική, Νέα Καλλικράτεια, Οσίας Παρασκευής, Πλησίον Δημαρχείου, 09:00 – 15:00
Χανιά, Αύλειος χώρος Δημαρχείου Χανίων , 09:00-16:00
Χανιά, Αύλειος χώρος 1ου Κέντρου Υγείας Χανίων (Λ.Καραμανλή 99), 09:00-15:00
Χανιά, Πολιτιστικό Κέντρο Ταυρωνίτη, 09:30-14:00
Χίος, Κ.Υ Χίου, Λετσαίνης 1 & Αγ.Ειρήνης, 09:00-14:30

 Αξίζει να σημειωθεί πως

Η έκδοση ψηφιακής βεβαίωσης αποτελέσματος για τους διαγνωστικούς ελέγχους COVID-19 πραγματοποιείται από το gov.gr, στην υπηρεσία «Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου κορωνοϊού COVID-19». Η σύνδεση με τη συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης στο taxisnet.
Για τους μη εμβολιασμένους πολίτες η ψηφιακή βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος από το gov.gr είναι διαθέσιμη μόνον εφόσον ο έλεγχος έχει πραγματοποιηθεί σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο.