Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 -
Μέτριο

5 °C

Σήμερα, 23. Φεβρουαρίου 2020

Βραβεία Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου: Αυτές είναι οι υποψήφιες ταινίες



Tα 520 πλέον μέλη της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου ψηφίζουν τις καλύτερες ελληνικές ταινίες.

Τα μέλη της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου,(σκηνοθέτες και σκηνοθέτιδες, παραγωγοί, ηθοποιοί, σεναριογράφοι, διευθυντές και διευθύντριες φωτογραφίας, μοντέρ και μοντέζ, σκηνογράφοι, ενδυματολόγοι, συνθέτες, ηχολήπτες και ηχολήπτριες, σχεδιαστές και σχεδιάστριες ήχου, μιξάζ, μακιγιάζ, οπτικών και ειδικών εφέ, animators, υπεύθυνοι και υπεύθυνες εργαστηρίων, θεωρητικοί και κριτικοί του κινηματογράφου, εκπρόσωποι θεσμών, διανομείς και αιθουσάρχες), θα επιλέξουν τις φετινές υποψηφιότητες για τα 20 βραβεία που θα απονεμηθούν, ανάμεσα σε 18 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 15 μεγάλου μήκους ντοκιμαντέρ, 29 μικρού μήκους μυθοπλασίας, 11 μικρού μήκους ντοκιμαντέρ και 4 ταινίες animation.

Τα 20 βραβεία της Ακαδημίας Κινηματογράφου που θα απονεμηθούν
Βραβείο καλύτερης ταινίας
Βραβείο καλύτερης ταινίας ντοκιμαντέρ
Βραβείο καλύτερης ταινίας μικρού μήκους
Βραβείο καλύτερης ταινίας μικρού μήκους ντοκιμαντέρ
Βραβείο καλύτερης ταινίας μικρού μήκους animation
Βραβείο σκηνοθεσίας
Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη
Βραβείο σεναρίου
Βραβείο α΄ γυναικείου ρόλου
Βραβείο α΄ ανδρικού ρόλου
Βραβείο β΄ ανδρικού ρόλου
Βραβείο β΄ γυναικείου ρόλου
Βραβείο φωτογραφίας
Βραβείο μοντάζ
Βραβείο πρωτότυπης μουσικής
Βραβείο σκηνογραφίας
Βραβείο ενδυματολογίας
Βραβείο ήχου
Βραβείο μακιγιάζ
Βραβείο ειδικών εφφέ
Τον Απρίλιο η τελετή των βραβείων της Ακαδημίας Κινηματογράφου
Την ανάδειξη των υποψηφιοτήτων θα ακολουθήσει η τελική ψηφοφορία των μελών της ΕΑΚ, και οι νικητές θα ανακοινωθούν στην ανανεωμένη τελετή των βραβείων στη «Στέγη» του Ιδρύματος Ωνάση στις 15 Απριλίου.

Οι υποψήφιες ταινίες για τα βραβεία Ιρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου
Μεγάλου μήκους μυθοπλασίας

@9 : Στα Εννιά του Άγγελου Σπάρταλη
Άλυτη του Μίνωα Νικολακάκη
Η Ανάκριση του Παναγιώτη Πορτοκαλάκη
Ο Απόστρατος του Ζαχαρία Μαυροειδή
Για Θύμισέ Μου των Αντώνη Ρενιέρη και Μαρίας Σβολιαντοπούλου
Δεν Θέλω να Γίνω Δυσάρεστος, Αλλά Πρέπει να Μιλήσουμε για Κάτι Πολύ Σοβαρό του Γιώργου Γεωργόπουλου
Εξορία του Βασίλη Μαζωμένου
Ευτυχία του Άγγελου Φραντζή
Ζίζοτεκ του Βαρδή Μαρινάκη
Το Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών του Σύλλα Τζουμέρκα
Περιμένοντας τη Νονά του Νίκου Ζαπατίνα
Περσεφόνη του Κώστα Αθουσάκη
Πολιορκία στην Οδό Λιπέρτη του Σταύρου Παμπαλλή
Τρεις Αδερφές του Emin Alper
Tσάρλι του Θανάση Τσαλταμπάση
Φαντασία του Αλέξη Καρδαρά
Cosmic Candy της Ρηνιώς Δραγασάκη
Winona του Αλέξανδρου Βούλγαρη
Μεγάλου μήκους ντοκιμαντέρ

Τα 4 Επίπεδα της Ύπαρξης της Ηλιάνας Δανέζη
Αμυγδαλιά της Χριστίνας Φοίβης Θωμοπούλου
Από τον Τρόμο στην Αντίσταση, Ναζιστικό Στρατόπεδο Π.Μελά, Θεσσαλονίκη 1941-1944 του Γιώργου Κεραμιδιώτη
ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη του Σταύρου Ψυλλάκη
Ο Ηρακλής, ο Αχελώος κι η Μεσοχώρα του Δημήτρη Κουτσιαμπασάκου
Λαβύρινθος του Δημήτρη Αθανίτη
Ματαρόα. Το Ταξίδι Συνεχίζεται του Ανδρέα Σιαδήμα
Μέχρι τη Θάλασσα του Μάρκου Γκαστίν
Νίκος Καβουκίδης, Η Δύναμη της Εικόνας του Μενέλαου Κυρλίδη
Ορεινές Συμφωνίες του Βαγγέλη Ευθυμίου
Όταν ο Βάγκνερ Γνώρισε τις Ντομάτες της Μαριάννας Οικονόμου
Όταν Φυσάει Νοτιάς της Καλλιόπης Λεγάκη
Πίσω από τον Τοίχο της Νεφέλης Σαρρή
Diamonds in the Night Sky του Μελέτη Μοίρα
Ιrving Park του Παναγιώτη Ευαγγελίδη

Μικρού μήκους μυθοπλασίας

Αγάπα με του Αντώνη Σαμουράκη
Άννα και Φαίδρα της Ελίνας Πάνικ
Η Απόσταση Ανάμεσα στον Ουρανό κι Εμάς του Βασίλη Κεκάτου
Το Βάρος της Θάλασσας του Κωστή Αλεβίζου
Βασιλικός του Βαγγέλη Σέρφα
Γιαζίντι του Έκτορα Σακάλογλου
Για χρόνια πλάγιαζα νωρίς του Ιάκωβου Παναγόπουλου
Γιος του Κώστα Τατάρογλου
Η Γραμμή του Λουκά Αγέλαστου
Ελληνικόν του Κωνσταντίνου Πρέπη
Η Έμιλυ στην Χώρα των Πάγων της Όλγας Παπαμιχάλη
Ιφιγένεια: Όχι Πια Δάκρυα του Γιώργου Γεωργακόπουλου
Καρτ-Ποστάλ από το Τέλος του Κόσμου του Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου
Ο Μάγκας του Αλέξανδρου Κακανιάρη
Μίλα του Ανδρέα Βακαλιού
Όλες οι Φωτιές η Φωτιά του Ευθύμη Kosamund Σανίδη
Παγίδα του Βασίλη Γουδέλη
Ρουζ του Κωστή Θεοδοσόπουλου
Cloud του Μιχάλη Δημητρίου
Electric Swan της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη
Index του Νικόλα Κολοβού
Log Out του Αλεξάνδρου Τηλιόπουλου
Marie του Παναγιώτη Κράββαρη
Re Live των Σωτήρη Πετρίδη και Τάνιας Ναναυράκη
Route-3 του Θανάση Νεοφώτιστου
Sable Noir του Θανάση Τρουμπούκη
Sad Girl Weekend των Λήδας Βαρτζιώτη και Δημήτρη Τσακαλέα
Seawolf του Χρήστου Σιταρίδη
W του Στέλιου Κουπετώρη

9+1 Μοναξιές του Πατέρα της Καλλιόπης Κατσιδονιώτη
Η Επιστροφή του Προμηθέα του Κυριάκου Κατζουράκη
Κ.Π.Καβάφης, Η Πόλις (Όπου το Μάτι μου Γυρίσω) του Αρίσταρχου Παπαδανιήλ
Τα Καναρίνια του Γιώργου Κυβερνήτη
Κρίση της Βίβιαν Παπαγεωργίου
Μινωιτών και Κρητών Γεύσεις της Ελένης Βλάσση
Σέριφος: Η Σιδηρά Νήσος του Γιώργου Ζωίλη
Σκοπελίτης ή Το Πλοίο του Γιώργου Γκότζου
Ο Χειροπαλαιστής του Γιώργου Γούση
Citizen Europe των Ανδρέα Αποστολίδη και Αγγελικής Αριστομενοπούλου
Ovil and Usman του Δημήτρη Γέρου
Μικρού μήκους animation

Βίαιη Εξίσωση του Αντώνη Ντούσια
Heatwave του Φωκίωνα Ξένου
Land των Θεοδώρας Πασκουινέλλι και Αντζέλικας Λένα
The White Wings των Παρασκευής Μαρκάτου και Πηνελόπης Μπεκιάρη