Τετάρτη 25 Μαΐου 2022 -

Συναυλία για τα 200 χρόνια διοργανώνει σήμερα στις 20:00 η Εκκλησία της Ελλάδος στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο



Η Εκκλησία της Ελλάδος τιμά την επέτειο των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821 και διοργανώνει στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο μεγαλειώδη συναυλία με τραγούδια σύγχρονων Ελλήνων συνθετών αφιερωμένα στο μεγάλο αυτό γεγονός, το Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου, στις 20:00.

Χορωδιακά σύνολα παιδιών και νέων Ιερών Μητροπόλεων από όλη την Ελλάδα, με τη συμμετοχή εκλεκτών καλλιτεχνών θα πλημμυρίσουν τις κερκίδες του Καλλιμάρμαρου, τραγουδώντας για την ιστορία αλλά και το μέλλον της πατρίδας μας.

Η εκδήλωση γίνεται με Συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Αττικής.

          Η διάθεση των δωρεάν εισιτηρίων ξεκινά τη Δευτέρα 6/9 από την πλατφόρμα ticketservices.gr.

 

Θα συμπράξουν τα νεοσύστατα Μουσικά Σύνολα της Εκκλησίας της Ελλάδος:

  • Συμφωνική ορχήστρα με Καλλιτεχνικό Διευθυντή τον κ. Ελευθέριο Καλκάνη
  • Ορχήστρα Ελληνικής Μουσικής με Καλλιτεχνικό Διευθυντή τον κ. Γεώργιο Δεμελή
  • Μικτό Χορωδιακό Σύνολο με Καλλιτεχνική Διευθύντρια την κ. Χρυσούλα Τσιμούρη

Τραγουδούν:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΑΣΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΕΚΚΑΣ
ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗΣ ΣΟΦΙΑ ΜΑΝΟΥ
ΚΩΝ/ΝΟΣ ΒΕΛΙΩΤΗΣ ΒΑΝΕΣΣΑ ΚΑΛΚΑΝΗ
ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ ΑΡΣΕΝΙΟΣ ΧΑΛΚΙΟΠΟΥΛΟΣ
π.ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΚΑΡΑΛΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΚΑΛΚΑΝΗΣ

Σενάριο, θεατρικοί διάλογοι: Ηλίας Λιαμής, Πρόεδρος Συνοδικής Υποεπιτροπής Καλλιτεχνικών Εκδηλώσεων και Μουσικών Συνόλων της Εκκλησίας της Ελλάδος

Σκηνοθεσία θεατρικών διαλόγων: Άννα Λιαμή

Ροή παραστάσεως: Γιάννης Χατζηγιάννης, Άννα  Λιαμή

Ηθοποιοί: Κων/νος Βελιώτης, Μαρία Δημητρακοπούλου, Βασίλειος Καραγκούνης,
Σοφία Κατσουρού, Άννα Λιαμή, Ιωάννης Μιχαλαρογιάννης, Σταυρούλα Μουμτζόγλου, Δημήτρης Πάσιος, Ευάγγελος Σαλβάνος, Γιάννης Χατζηγιάννης
Τεχνική επιμέλεια: Γιάννης Παπουτσάκης

Υπεύθυνος ηχοληψίας: Λάμπρος Λαμπρόπουλος

Γενικός Συντονισμός: Βασίλειος Κατσουρός, Χρυσούλα Τσιμούρη, Μέλη Συνοδικής Υποεπιτροπής Καλλιτεχνικών Εκδηλώσεων 

Θα συμμετέχουν οι χορωδίες:

“Cantus Angelicus” Ι.Ν. Παμμεγίστων Ταξιαρχών Μοσχάτου Ι.Αρχιεπισκοπής Αθηνών

Μαέστρος: Αναστασία Χατζηπαύλου

Χορωδία Ι.Ν.Αγίου Γερασίμου Άνω Ιλισίων Ι.Αρχιεπισκοπής Αθηνών

Μαέστρος: Κωνσταντίνος Μπιλάλη 

Νεανική χορωδία Ι.Ν.Αγ.Δημητρίου ομωνύμου Δήμου Αττικής Ι.Αρχιεπισκοπής Αθηνών

Mαέστρος: Σταυρούλα Καμακάρη

Χορωδία Νέων Ι.Ναών Αγίου Σεραφείμ & Π.Ηλία Π.Πεντέλης Ι.Αρχιεπισκοπής Αθηνών

Μαέστρος: π.Φραγκίσκος Λάβδας

Νεανική χορωδία Ι.Μ.Γλυφάδας, Ελληνικού, Βούλας, Βουλιαγμένης & Βάρης

Μαέστρος: Ιωάννης Αβραμίδης 

Παιδική χορωδία Ι.Μ.Γρεβενών

Μαέστρος: Φωτεινή Γκιουλέκα

Χορωδία «ΕΝ-ΕΙΤΕ» Ι.Ν.Αγ.Γεωργίου Γιαννιτσών Ι.Μ.Εδέσσης, Πέλλης & Αλμωπίας

Μαέστρος: Σοφία Ηλιάδου

Παιδική και Νεανική χορωδία Ι.Μ.Θεσσαλονίκης

Μαέστρος: Ηρακλής Παναγόπουλος

Χορωδία «ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ» Ι.Μ.Θεσσαλονίκης

Μαέστρος: Χρυσόστομος Σταμούλης

Χορωδία Ι.Ν.Αγίων Κυρίλλου & Μεθοδίου Ι.Μ.Θεσσαλονίκης

Μαέστρος: Μαρία Έμμα Μελιγκοπούλου

Μουσικό Εργαστήρι Ενορίας Κοιμήσεως Θεοτόκου Περιβλέπτου πόλεως Ιωαννίνων Ι.Μ.Ιωαννίνων

Μαέστρος: Χριστόδουλος Σιούτης

Χορωδία Νέων Ι.Μ.Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού

Μαέστρος:  Χρήστος Παπαχρήστου

Παιδική και Νεανική Χορωδία Ι.Μ.Μάνης – Δημου Ανατ.Μάνης

Μαέστρος: Ειρήνη Ευαγγελία Δαρμή

Παιδική χορωδία ενορίας Αγ. Παρασκευής Κορωπίου Ι.Μ.Μεσογαίας και Λαυρεωτικής

Μαέστρος: Δημήτρης Παπαχρήστου

Χορωδία Ι.Μ.Μονεμβασίας & Σπάρτης

Μαέστρος: Παναγιώτης Χρόνης

Χορωδία «ΑΓΙΑ ΜΑΡΙΝΑ» Ι.Ν.Αγίας Μαρίνης Φιλαδελφείας Ι.Μ.Νέας Ιωνίας & Φιλαδελφείας

Μαέστροι: Παναγιώτα Κουμουρίδου & Αντιγόνη Βαλαζιώτη 

Νεανική Χορωδία Ι.Μ.Νέας Κρήνης & Καλαμαριάς

Μαέστρος:  π. Θεόδωρος Τσαμπατζίδης

Παιδική χορωδία Ι.Ν.Αγ.Βαρβάρας Αργυρουπόλεως Ι.Μ.Νέας Σμύρνης

Μαέστρος: Λώρα Πετροπούλου

Χορωδία «ΕΠΤΑΧΟΡΔΗ ΛΥΡΑ» Αγ.Ευθυμίου Κερατσινίου Ι.Μ.Νικαίας

Μαέστρος: Χρυσούλα Τσιμούρη 

Χορωδία «BelCantes» Αγ.Ανδρέα Εγλυκάδας Ι.Μ.Πατρών

Μαέστρος: Έλενα Δρουκοπούλου

Νεανικές χορωδίες Ι.Ναών Αγ.Νικολάου, Αγ.Νείλου & Παναγίας Ρόδον το Αμάραντον Ι.Μ.Πειραιώς

Μαέστρος: Όλγα Καμηλάρη

 

Παιδική – Νεανική Χορωδία Κέντρου Νεότητας «ΑΓΙΟΣ ΚΗΡΥΚΟΣ» Ι.Μ.Φλωρίνης, Πρεσπών & Εορδαίας / Μαέστρος: Φωτεινή Γκιουλέκα

Έχουν προσκληθεί και οι εξής χορωδίες, κατόπιν της άριστης συνεργασίας τους σε πολλές διοργανώσεις της Υποεπιτροπής Καλλιτεχνικών εκδηλώσεων, κατά το παρελθόν.

 

Χορωδία 1ου Δημ. Σχολείου Ωρωπού και Νέων Παλατίων

Μαέστρος: Γεώργιος Γκιολές

 

Μικτή χορωδία & Παιδική-Νεανική χορωδία Ωδείου Αθηνά

Μαέστρος: Δήμητρα Χανού

 

Χορωδία Εκπαιδευτηρίων Ηλιάδη

Μαέστρος: Θεώνη Μούλτου

 

Παιδική & Νεανική χορωδία Δήμου Διονύσου

Μαέστρος: Χρυσούλα Τσιμούρη

 

Η συναυλία πραγματοποιείται με την στήριξη των φορέων και χορηγών:

Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή

Περιφέρεια Αττικής
Δήμος Αθηναίων
Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση
Εταιρία ΑΙΓΕΑΣ-ΑΜΚΕ

EDELWEISS YACHTING

Εκκλησιαστικοί Ρ/Σ «ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ» & «ΠΕΙΡΑΪΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ»
Δήμος Διονύσου

Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός
Πλατφόρμα διάθεσης εισιτηρίων TICKETSERVICES

Τράπεζα Τροφίμων

Θα τηρηθούν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα προστασίας από τον Covid 19 των χορωδών, αλλά και του κοινού. Για αυτό το λόγο, θα καλυφθούν με κοινό οι μισές σειρές σε κάθε κερκίδα (θα παραλείπεται μία σειρά) και οι μισές θέσεις, ανά σειρά.

Η είσοδος του κοινού στο Στάδιο, για τον έλεγχο των εισιτηρίων, θα ξεκινήσει στις 11/9 στις 6.00μμ.

 

Ο πίνακας στην αφίσα της συναυλίας φιλοτεχνήθηκε, ειδικά για την εκδήλωση, από τον Ζωγράφο-Αγιογράφο Γεώργιο Μποζά