Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024 -

Τζόκοβιτς: «Αυτός είναι ο μεγάλος μου στόχος»

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, έχοντας μόλις λίγα ματς το 2022, ηττήθηκε από τον Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο, αλλά η ήττα αυτή δεν θα τον επηρεάσει αρνητικά.

Ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε την αγωνιστική απραξία του Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης και μετά από 2 ώρες και 56 λεπτά κατάφερε να πετύχει τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του με 2-1 σετ, στο 1000άρι τουρνουά του Μόντε Κάρλο.

Ο Σέρβος σταρ του παγκόσμιου τένις τώρα βάζει στόχο την κατάκτηση του Ρολάν Γκαρός: «Αυτός είναι ο μεγαλύτερος στόχος μου και θέλω να είμαι καλά προετοιμασμένος όταν φτάσω στο Παρίσι.

Αυτή η ήττα στο Μόντε Κάρλο δεν επηρέασε τον τρόπο που προσεγγίζω τα τουρνουά, θέλω να φτάνω όσο πιο μακριά μπορώ και να κερδίζω τον τίτλο όπου κι αν αγωνίζομαι».