Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024 -

Nations League: «Παρέλαση» των Πορτογάλων και χωρίς Κριστιάνο

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο μπορεί να «ξεκουράζεται» στο Nations League, όμως η πρωταθλήτρια Ευρώπης τα καταφέρνει μια χαρά κιαι χωρίς αυτόν.

Μετά την εντός έδρας νίκη επί της Ιταλίας στην πρεμιέρα της νεοσύστατης διοργάνωσης της UEFA, η Πορτογαλία νίκησε στο «Stadium Slaski» τη γηπεδούχο Πολωνία με 3-2 και οδηγεί τον όμιλο με 6 βαθμούς, τη στιγμή που «σκουάντρα ατζούρα» και Πολωνοί μετρούν μόλις από έναν, επίσης σε 2 αγώνες.

Με τον Αλεξάντερ Πρίγιοβιτς στον πάγκο, η Σερβία νίκησε στο Μαυροβούνιο 2-0, ενώ η Ρουμανία πέρασε από το Βίλνιους με 2-1 απέναντι στην «αφελή» Λιθουανία, που ισοφάρισε στο 90΄ και δέχθηκε το γκολ της ήττας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά:

LEAGUE A

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Πολωνία-Πορτογαλία 2-3 (18΄ Πιάτεκ, 77΄ Μπλαστζικόφσκι - 31΄ Αντρέ Σίλβα, 43΄ αυτ. Γκλικ, 52΄ Μπερνάρντο Σίλβα)