Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 -

Μουντιάλ 2022: Στο Κατάρ και η Δανία, ο Σφιντέρσκι «ξέρανε» την Αλβανία

Η Δανία έγινε η δεύτερη ομάδα των προκριματικών του Μουντιάλ 2022, μετά τη Γερμανία, που προκρίθηκε μαθηματικά στα τελικά του Μουντιάλ 2022.

Ένα γκολ του Μέλε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Σκανδιναβούς προκειμένου να νικήσουν 1-0 την Αυστρία στην Κοπεγχάγη και να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για το Κατάρ.

Οι Σκανδιναβοί πέτυχαν το «8 στα 8» και ταυτόχρονα διατήρησαν το μηδέν στην άμυνά τους (27-0), έχοντας και την δεύτερη καλύτερη επίθεση των προκριματικών, πίσω από την Ολλανδία των 29 γκολ.

Στους υπόλοιπους ομίλους, η μάχη Σερβίας και Πορτογαλίας για την πρώτη θέση συνεχίζεται στο 1ο γκρουπ μετά τις νίκες των δύο πρωτοπόρων, ενώ στον 3ο όμιλο η Ελβετία εξασφάλισε τουλάχιστον τη 2η θέση του γκρουπ και με την Ιταλία θα δώσει μάχη για την πρωτιά και το απευθείας «εισιτήριο».

Η Ουκρανία στον 4ο όμιλο έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την 2η θέση και να πλησιάσει στο -1 από την πρωτοπόρο Γαλλία, μετά το εντός έδρας 1-1 με την Βοσνία, η οποία με το βαθμό που απέσπασε έμεινε «ζωντανή» στη μάχη για τη 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ.

«Στραβοπάτημα» για την Αγγλία στο Γουέμπλεϊ, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Ουγγαρία, σε έναν πολύ ανοικτό όμιλο. Κερδισμένη της 8ης αγωνιστικής ήταν η Πολωνία, η οποία με το γκολ του Κάρολ Σφιντέρσκι, πέρασε από τα Τίρανα με 1-0 επί της Αλβανίας και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο Λονδίνο ανέβηκε στη 2η θέση του 9ου ομίλου κι ελπίζει και για την πρώτη.

Το ματς διακόπηκε για αρκετά λεπτά μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, καθώς οπαδοί των γηπεδούχων εκτόξευσαν μπουκάλια κι αντικείμενα σ τον αγωνιστικό χώρο.

Κάποια από αυτά χτύπησαν παίκτες της Πολωνίας, οι οποίοι κατευθύνθηκαν στ΄ αποδυτήρια, μαζί και οι διαιτητές της αναμέτρησης. Επεισόδια είχαν γίνει και πριν την έναρξη της αναμέτρησης στους δρόμους των Τιράνων, ανάμεσα σε οπαδούς των δύο ομάδων.

Αναλυτικά:

1ος όμιλος

• Πορτογαλία-Λουξεμβούργο  5-0 (8΄ πεν., 11΄ πεν., 87΄ Ρονάλντο, 17΄ Φερνάντες, 69΄ Παλίνια)
  • Σερβία-Αζερμπαϊτζάν 3-1 (30΄, 53΄ Βλάχοβιτς, 83΄ Τάντιτς - 45΄+2 Μαχμούντοφ)

Ρεπό: Ιρλανδία