Σάββατο 20 Απριλίου 2024 -

Μουντιάλ 2018: «Φωτιές πετούσαν» επιθετικά Πολωνία και Ιαπωνία

Σε εξαιρετική κατάσταση έδειξαν ότι Πολωνία και Ιαπωνία, δύο 24ωρα πριν από την έναρξη του 21ου Μουντιάλ της Ρωσίας.

Το συγκρότημα του Άνταμ Ναβάλκα συνέτριψε με 4-0 τη Λιθουανία στο Εθνικό στάδιο της Βαρσοβίας, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Ο στράικερ της Μπάγερν πέτυχε 2 γκολ (19΄, 32΄), ενώ σκόραραν και οι Νταβίντ Κοβνάτσκι (71΄), Γιάκουμπ Μπλαστσικόφσκι (82΄ πέναλτι). Με τα δύο τέρματα που πέτυχε ο Λεβαντόφσκι έφτασε τα 55 σε 95 εμφανίσεις με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, με το οποίο δεν αγωνίστηκε, για να προφυλαχθεί, ο Καμίλ Γκλικ.

«Καρέ» σημείωσε και η Ιαπωνία, επικρατώντας με 4-2 της Παραγουάης στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ίνσμπρουκ της Αυστρίας.

Οι Νοτιαμερικανοί προηγήθηκαν στο 32΄ με τον Όσκαρ Ρομέρο, αλλά τα τέρματα του Τακάσι Ινούι (51΄, 63΄) και το αυτογκόλ του Φεντερίκο Σανταντέρ (77΄) ανέτρεψαν την κατάσταση. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τα γκολ των Ρίτσαρντ Ορτίς στο 90΄ και Σίντζι Καγκάβα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.