Πέμπτη 25 Απριλίου 2024 -

Στους «οκτώ» του Κυπέλλου Μπάγερν και Γκλάντμπαχ

Οι «μεγάλοι» προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας, καθώς το Αμβούργο επικράτησε 2-0 της Κολωνίας, η Μπάγερν 1-0 της Βόλφσμπουργκ και η Γκλάντμπαχ πέρασε με 2-0 από την έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ.

Για τους Βαυαρούς, που έπαιζαν στην έδρας τους, ήταν αρκετό ένα γκολ του Ντόουγκλας Κόστα στο 18ο λεπτό για να «σκοτώσουν» τους «λύκους».

Η Γκλάντμπαχ «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο χάρις στα τέρματα των Βεντ στο 13΄ και Αζάρ (πέναλτι) στο 36΄, ενώ το Αμβούργο προκρίθηκε με τα γκολ των Γιουνγκ (5΄) και Γουντ (76΄).

Την πρόκριση-θρίλερ της βραδιάς πήρε η Αρμίνια Μπίλεφελντ, που νίκησε στα πέναλτι με 5-4 την Αστόρια Βάλντορφ αφού κανονική διάρκεια και παράταση ολοκληρώθηκαν 1-1.

Οι μετέπειτα νικητές προηγήθηκαν στο 53΄ με τον Σουτς, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 78΄ με τον Καρλ και στο τέλος οι διαφορές λύθηκαν στη διαδικασία των 11 μέτρων.