Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024 -

Κρίσιμο ματς για τον Ολυμπιακό με την Εφές την Παρασκευή

Μεγάλη Παρασκευή θα είναι η ερχόμενη (28/4) για τον Ολυμπιακό που είδε την Αναντολού Εφές να νικά 64-60 στον πρώτο αγώνα στην Κωνσταντινούπολη και να κάνει το 2-1 στα πλέι οφ.

Σε μία κακή βραδιά της, με 10 πόντους μόνο, στη 2η και άλλους 10 στην 3η περίοδο, η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε στο -17 (51-34), αφυπνίσθηκε μετά από επεισόδιο ανάμεσα σε Παπανικολάου και Μπράουν, με τον Σπανούλη να ευστοχεί σε τρία τρίποντα στα τελευταία 2:22΄΄, αλλά να αστοχεί στο πιο κρίσιμο, με το σκορ στο 63-60. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού τέλειωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 8 λάθη (από τα 17 συνολικά των Πειραιωτών! Μόνο 4 λάθη η Εφές!). Κανείς άλλος παίκτης του Ολυμπιακού δεν πέτυχε διψήφιο νούμερο εν αντιθέσει με την Εφές των Ντάνστον (16π.), Ερτέλ (13π.), Μπράουν (12π.) και Γκρέιντζερ (11π.). Ο Ολυμπιακός πέτυχε 9/13 τρίποντα έναντι 2/18 της αντιπάλου της που είχε όμως 25/50 δίποντα (12/32 οι Πειραιώτες).

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-27, 51-37, 64-60

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπιρτς. Η Εφές προηγήθηκε, 6-1, με 4 πόντους του Γκρέιντζερ και χρειάστηκε το πέρας 6 λεπτών για να ισοφαρίσει σε 9-9 ο Ολυμπιακός μετά από δίποντο του Μπιρτς (5ρ. στο πρώτο δεκάλεπτο) και τρίποντα από Μάντζαρη (o κορυφαίος του α΄ μέρους), Παπανικολάου (εν συνεχεία έμεινε αρκετή ώρα εκτός λόγω ενοχλήσεων). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με την αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων» να είναι αποτελεσματική, όχι όμως και η επίθεσή τους. Η Εφές «χτύπησε» με 3/3 σουτ μέσης απόστασης του Ντέρικ Μπράουν και με τον Ντάνστον να μαζεύει 4 ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός απάντησε με πόντους στο transition,  post στον αιφνιδιασμό ή σε οργανωμένη επίθεση και προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή, 11-13 και 14-15 για το 14-17 στο τέλος της 1ης περιόδου με 2/2 βολές του Πρίντεζη. Όμως Σπανούλης και Πρίντεζης είχαν μόλις από 4 πόντους, με τον αρχηγό της ομάδας του Πειραιά να έχει υποπέσει και σε 4 λάθη σε αυτή την πρώτη περίοδο. Ανησυχητικό ήταν πως η Εφές έμενε κοντά στο σκορ έχοντας κακά ποσοστά ευστοχίας (5/14 δίποντα και 1/5 τρίποντα). Μάντζαρης, Γκριν, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μιλουτίνοβ ξεκίνησαν στο 2ο δεκάλεπτο, η αρχή του οποία ήταν θετική για τους Πειραιώτες. Αρχικά ο Μάντζαρης έδωσε αέρα 5 πόντων, 14-19 (και 15-20 από Γκριν), με τον τελευταίο να ευστοχεί σε τρίποντο για το +6, 17-23. Ο Αγραβάνης μπήκε στο παρκέ για να δώσει ανάσες στον Πρίντεζη και έκτοτε, για 6,5 λεπτά ο Ολυμπιακός σημείωσε 4 πόντους (Γκριν και Μπιρτς), δέκα μόλις σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν ήταν προσεκτικοί στις λεπτομέρειες, έχαναν εύκολα καλάθια (5/17 δίποντα και 3/8 τρίποντα), ενώ όπως και στον 2ο αγώνα επέτρεψαν στην αντίπαλο να μαζεύει τα ριμπάουντ. Η Εφές βρήκε ρυθμό και με τους αθλητικούς Αμερικανούς (Μπράουν και Ντάστον) της προσέφερε εντυπωσιακά καρφώματα στους φιλάθλους τους, μετατρέποντας το 17-23 σε 33-27 στο ημίχρονο (με επιμέρους σκορ 16-4).

Όχι μόνο δεν αντέδρασαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, αλλά έδειξαν εικόνα πλήρους αποσύνθεσης, έχοντας χάσει την ψυχραιμία και τη συγκέντρωσή τους. Όπως και στο 2ο, έτσι και στο 3ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πέτυχε μόνο 10 πόντους! Ο Ντάνστον ήταν σε εξαιρετική ημέρα, την ώρα που ο Μπιρτς γύρισε τον αστράγαλό του και αντικαταστάθηκε από τον Γιανγκ. Ο Ολυμπιακός έκανε 4 λάθη, το ένα μετά το άλλο, με την Εφές να τα εκμεταλλεύεται, 39-27 (+12), με κλέψιμο και καλάθι από τον Ερτέλ. Επηρεασμένος από την κακή επίθεση, ο Ολυμπιακός άφησε την Εφές να σκοράρει σε 5 διαδοχικές επιθέσεις. Κι αφού άγγιξαν δύο φορές το +15 (45-30 και 49-34) οι Τούρκοι ξέφυγαν και με +17, 51-34, με την υπογραφή του Μπράουν. Η 3η περίοδος έληξε 51-37, μετά από καλάθι του Γκριν και βία βολή του Αγραβάνη. Ένα επεισόδιο, μετά το 53-40, με τον Κώστα Παπανικολάου να απωθεί τον Αμερικανό, και ο Μάντζαρης να δέχεται τις ανεξέλεγκτες γροθιές του Μπράουν, όταν προσπάθησε να χωρίσει τους δύο παίκτες είχε ως αποτέλεσμα να δώσουν αντιαθλητικό φάουλ στον Έλληνα διεθνή φόργουορντ και ντισκαλιφιέ στον δεύτερο. Αυτό φαίνεται πως αφύπνισε την ομάδα του Πειραιά που απάντησε με 0-9, 53-49, με 5 σερί πόντους του Παπαπέτρου και 4 του Πρίντεζη. Μετά από παιδαριώδες λάθος του Μιλουτίνοβ και φάουλ στο Γκρέιντζερ είχε ως αποτέλεσμα να τον αποσύρει ο Σφαιρόπουλος, αλλά και την Εφές να ξεφύγει με 57-49. Ο Σπανούλης ευστόχησε σε τρίποντο, 57-52, αλλά ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε εν συνεχεία λάθος πάσα! Με 1:27 εναπομείναντα χρόνο η ασίστ του Σπανούλη στον Μπιρτς (μετά το pick n roll τους) χάρισε το γκολ φάουλ στους «ερυθρόλευκους», 57-54, αλλά ο Καναδός αστόχησε στη βολή! Το δίποντο του Ντάνστον, με χρόνο 1:05 έκανε το 59-54 αλλά ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντο, 59-57. Ο Χάνεϊκατ νίκησε τον Πρίντεζη, 61-57. Ο Σπανούλης σηκώθηκε ξανά με αυτοπεποίθηση έξω από τα 6.75 και ήταν πάλι εύστοχος, 61-60, στα 18 δεύτερα! Ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ στον Ερτέλ στα 16,1΄΄ κι ο Γάλλος διεθνής ευστόχησε και στις 2, 63-60. Με πέντε κοντούς ο Ολυμπιακός (έξω ο Μπιρτς) για να τρέξει, ο Σπανούλης μόνος του, εκβίασε το τρίποντο εκτός ισορροπίας, αλλά αυτή τη φορά η μπάλα δεν μπήκε (βρήκε σίδερο). Ο Χάνεϊκατ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ, του έκανε φάουλ ο Μάντζαρης και με 1/2 βολές, ο Αμερικανός της Εφές «έγραψε» το τελικό, 64-60.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Γιαβόρ (Σλοβενία), Λότερμοζερ (Γερμανία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 6, Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 15 (3), Ουότερς, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 8

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας, Χάνεϊκατ 6, Μπαλμπάι, Μπράουν 12, Οσμάν 4, Γκρέιντζερ 11 (1), Ερτέλ 13 (1), Πολ, Ντάνστον 16, Κερκ 2