Πέμπτη 25 Απριλίου 2024 -

Ηττήθηκε η εθνική γυναικών από τη Σλοβενία

Δεν μπόρεσε η εθνική γυναικών να κάνει το 2 στα 2 στο γκρουπ της για το Eurobasket της Τσεχίας. Η Γαλανόλευκη γνώρισε την ήττα με 56-59 από τη Σλοβενία και την Δευτέρα (19/6) θα παίξει τελικό... πρόκρισης με την Γαλλία.

Η υπερπροσπάθεια που έκανε απέναντι στη Σερβία φαίνεται πως κόστισε στην Εθνική Γυναικών. Η Γαλανόλευκη ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Σλοβενία με 59-56, στο δεύτερο παιχνίδι της για το Eurobasket της Τσεχίας, αλλά παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Όλα θα κριθούν τη Δευτέρα, στην αναμέτρησή της με τη Γαλλία (21.30).

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για την Ελλάδα η Καλτσίδου, με 23 πόντους, ενώ η Μάλτση έμεινε στους 10, έχοντας κάκιστα ποσοστά.

Η εθνική πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με +10 (33-23) και ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου (στο 34' 'ηταν μπροστά στο σκορ με 52-50). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, η ελληνική ομάδα πλήρωσε τις κακές της επιλογές στην επίθεση, δεν είχε .. καθαρό μυαλό και είδε τις Σλοβένες να βάζουν μεγάλα σουτ με την Έρκιτς και να φτάνουν στη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος η Γαλλία την Δευτέρα (19/6). Από τον όμιλο προκρίνονται οι τρεις πρώτες ομάδες, με τον πρώτο να περνά κατευθείαν στα προημιτελικά.

Δεκάλεπτα: 14-12, 33-23, 47-44, 56-59

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου 3, Σταμάτη 5, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου, Μάλτση 10 (6 α), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 9, Καλτσίδου 23 (7ρ), Χριστινάκη, Φασούλα

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Γκργκιτς ): Όμπλακ 11 , Ζντόλσεκ, Έρκιτς 11 , Πρέζελι 3, Αμπράμοβιτς , Μπάριτς 5, Γιακόβινα 2, Πίρσιτς 7, Λίσετς 15, Τρέμπετς, Έβανς 5, Ότσβιρκ