Σάββατο 20 Απριλίου 2024 -

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Ρεάλ και είναι έτοιμος για το φάιναλ-φορ

Ο Ολυμπιακός θύμισε στη Ρεάλ, ποιος είναι ο Πρωταθλητής Ευρώπης, νικώντας την και πάλι με 71-62 το βράδυ της Τετάρτης.
Σήμερα το πρωι (Πέμπτη) ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει μαζί της πίσω στη Μαδρίτη για να εξαντλήσει τις πιθανότητές του στην προσπάθεια να πετύχει την πιο ιστορική ανατροπή στην ιστορία της Ευρωλίγκας σε σειρά πέντε αγώνων.

Με σούπερ δίδυμο τους Σπανούλη και Ντάνστον (ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο), παίκτη παρπαρτού τον εντυπωσιακό Λοτζέσκι εξαιρετικούς τους Κόλινς, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μάντζαρη (ανά ημίχρονα) και με προπονητικό ρεσιτάλ του Γιώργου Μπαρτζώκα ισοφάρισε.

Σε μια τις πιο μεγάλες βραδιές του ο Ολυμπιακός με ατσαλένια άμυνα, εγκλώβισε» την καλύτερη επίθεση της Ευρώπης που διαθέτει μια πλειάδα από σταρ τους οποίους παρακολουθεί από κοντά το ΝΒΑ.

Και όμως από τους 89 πόντους μέσο όρο στην κανονική περίοδο και στους 82 των πλέι όφ, οι Πειραιώτες επέτρεψαν χθες στην ομάδα του Λάσο να σημειώσει μόλις 62.

Το τρίποντο του Λοτζεσκι στο 35’ (60-51 και το μεγάλο καλάθι του επίμονου Σπανούλη στο 37’ (62-56) έδωσαν την πνοή που ήθελε στο τέλος ο Ολυμπιακό και το επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι του Ντάνστον στο 38’ (64-58 μετά τις άστοχες βολές του Μάντζαρη) ήταν το κερασάκι στην τούρτα).

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ρεάλ Μαδρίτης με τον Ρούντι Φερνάντεζ να ξεκινά «ζεστός» πήρε αρχικά τον έλεγχο, καθώς ο Βασίλης Σπανούλης καλά μπλοκαρισμένος δεν έβρισκε «διχτάκι» με τίποτε έχοντας 0/6 σούτ και δικαίως αντικαταστάθηκε από τον Σλούκα.

Ο Μάντζαρης αντίθετα είχε αναλάβει τον ρόλο του σκόρερ (3/3 σουτ) βοηθώντας παράλληλα και στην άμυνα. Το άσχημο για τον Ολυμπιακό όμως ήταν το γεγονός ότι ενώ υπερτερούσε στα ριμπάουντ έχοντας μάλιστα πέντε επιθετικά δεν τα μετέτρεπε σε εύκολα καλάθια και αναγκαζόταν να σουτάρει απ’έξω όπου τα ποσοστά του ήταν για κλάματα (1/9 τρίποντα με το μοναδικό εύστοχο του Λοτζέσκι προς το τέλος του δεκαλέπτου).

Παράλληλα τα πέντε λάθη στα οποία είχε οδηγήσει την Ρεάλ η εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων δεν είχε αξιοποιηθεί με ανάλογους αιφνιδιασμούς.

Η Ρεάλ ήταν φανερά πιο «κουμπωμένη» σε σχέση με το πρώτο της παιχνίδι στο ΣΕΦ, αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να το αξιοποιήσει (χάνοντας με 16-15 στο 10’).

Με τον Κόλινς να δίνει ενέργεια σε άμυνα και επίθεση (ίσως στο καλύτερό του παιχνίδι ως τώρα στον Ολυμπιακό) και την ομάδα του να δίνει ρεσιτάλ άμυνας με κομβικές αλλαγές πάνω στα μαρκαρίσματα, ιδιαίτερα των εξαιρετικών σουτέρ της «βασίλισσας της Ευρώπης».

Γιούλ και Ροντρίγκεθ είχαν βγει εκτός ρυθμού (με τον Σπανούλη να «αφοπλίζει» τον πρώτο), ενώ ο Κόλινς με τη συνδρομή του Παπαπέτρου αποσυντόνισαν τον Φερνάντεζ που ενώ είχε ξεκινήσει με πέντε γρήγορους πόντους το παιχνίδι , σημείωσε μόλις άλλους τρεις σε 16 λεπτά με βολές.

Οι Πειραιώτες σε μία από τις καλύτερες εφετινές βραδιές τους αμυντικά, στο δεύτερο δεκάλεπτο, κράτησαν την κορυφαία επίθεση της Ευρώπης, σε ρηχά νερά. Από το 16-10 που προηγήθηκαν οι Μαδριλένοι στο 7΄, στα επόμενα 10 λεπτά πέτυχαν μετά βίας πέντε πόντοι (οι περισσότεροι με βολές) και ο Ολυμπιακός με σερί 22-5 προηγήθηκε με 32-21 στο 17’ με τον εξαιρετικό Παπαπέτρου (3/3 σούτ και φοβερή άμυνα) και τον εορτάζοντα Πρίντεζη (3/3 επισης) να συνδράμουν στον επιθετικό τομέα. Την ώρα που Ντάνστον και Σπανουλης είχαν μόλις επτά πόντους συνολικά, αλλά είχε δώσει τρομερή ώθηση από την άμυνα. Εκεί που ήταν παλληκάρι ο Πέτγουεϊ παίζοντας τραυματίας.

Οι γηπεδούχοι από το τραγικό 0/8 τρίποντα στο ξεκίνημα, είχαν στα υπόλοιπα 12 λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχαν 5/8 !

Το μοναδικό άσχημο για τον Ολυμπιακό που προηγήθηκε στο ημίχρονο με 37-30 ήταν τα τρία φάουλ του Παπαπέτρου με τα δύο να τα κάνει στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου.

Αυτό μέτρησε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου πάντως βγήκε και η κούραση, με του Μαδριλένους να γυρίζουν σε ζώνη και να «μπλοκάρουν» επιθετικά τους γηπεδούχους, που παρά τις διπλάσιες ασίστ (15 έναντι 8 στο 30’) είχαν ισχνό προβάδισμα μόλις 49-47. Και αυτό διότι είχε «κοπεί» η επαφή με το καλάθι από την περιφέρεια, ενώ ο Ντάνστον είχε προβλήματα με τον Σλότερ.

Όμως στην τελευταία περίοδο, όλα άλλαξαν, με τον Ολυμπιακό να θυμάται και πάλι την εκπληκτική άμυνα, κρατώντας τους Μαδριλένους σε μια από τις χειρότερες τους επιθετικές τους βραδιές.

Ολυμπιακός (11/21βολ., 18/33διπ., 8/26τριπ., 25-14ριμπ., 19ασίστ, 3κλ., 4κοψ., 11 λαθ.): Πέτγουεϊ, Σερμαντίνι 2, Ντάνστον 13 (3/5βολ. 5/6διπ., 9ριμπ.), Σπανούλης 12 (2/4βολ., 2/7διπ., 2/7τριπ., 7ασίστ, 6ριμπ, 1λ.), Παπαπέτρου 7 (2/3διπ., 1/3τριπ), Σλούκας, Κόλινς 2 (1/3διπ., 2ασίστ, 1ριμπ.), Σίμονς 2, Πρίντεζης 10 (2/4διπ., 2/3τριπ., 0/2 β.,5ριμπ.), Μάντζαρης 10 (3/5διπ., 0/2τριπ.,4/6β., 3ριμπ., 6ασίστ), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 13 (2/4διπ., 3/5τριπ.).

Ρεάλ Μαδρίτης (21/28βολ., 13/31διπ., 5/22τριπ., 22-12ριμπ., 10ασίστ, 4κλ., 3κοψ., 13λαθ.): Φερνάντεζ 18 (7/8βολ., 1/3διπ., 3/7τριπ.,7/8β., 8 ριμπ.), Μπαρέιρο, Ρέγες 4 (4 ριμπ.), Ντίεζ, Μίροτιτς 9 (3/6βολ., 3/6διπ., 0/2τριπ. 3/6β.), Ροντρίγκεζ 2, Κάρολ, Ντάρντεν 10 (2/2βολ., 1/1διπ., 2/4τριπ., 6ριμπ.), Γιουλ 4 (2/4διπ., 0/4τριπ.), Μπουρούσης 8 (4/9διπ., 3ριμπ.), Σλότερ 5, Μεϊρί 2.