Σάββατο 20 Απριλίου 2024 -

Ο Ολυμπιακός με άδεια χέρια από τη Μαδρίτη και ελπίδα το ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός πάλεψε το βράδυ της Μ.Πέμπτης με «νύχια και με δόντια» για την ισοφάριση μέσα στη Μαδρίτη, όμως δεν τα κατάφερε.
Γνώρισε την ήττα με 82-77 από τη Ρεάλ στο «Παλάθιο ντε Ντεπόρτες» και οι Ισπανοί έχοντας πλέον το υπέρ τους 2-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκα, χρειάζονται άλλη μία νίκη στο ΣΕΦ για να πάρουν την πρόκριση στο Final-4 της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν κυρίως την αστοχία τους από τη γραμμή των βολών, ενώ από την άλλη η «βασίλισσα» στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν εκνευριστικά εύστοχη από τα 6.75.

Ο Μπουρούσης «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Ρούντι με 15 ακολούθησε σε απόδοση, ενώ από τον Ολυμπιακό ο Σπανούλης σταμάτησε στους 18. Την Δευτέρα του Πάσχα ακολουθεί η τρίτη αναμέτρηση, αυτή τη φορά στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ακολούθησε κατά γράμμα στο πρώτο δεκάλεπτο τις οδηγίες του Μπαρτζώκα, πήρε τα επιθετικά ριμπάουντ, «χτύπησε» με Παπαπέτρου, Ντάνστον και Πρίντεζη μέσα στη ρακέτα, αλλά είχε την ατυχία να δει τον αρχηγό του να υποπίπτει σε 3 λάθη και την Ρεάλ να μετράει 5/8(!) τρίποντα.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν ακόμη και με +5 (6-11), μετά από τρίποντο του Σπανούλη στο 4", αλλά οι Ισπανοί με 4 διαδοχικά τρίποντα και τον Μπουρούση να κερδίζει μάχες μέσα στην αντίπαλη ρακέτα ανέκτησαν το προβάδισμα με +9 (30-21) στα 50" πριν τη λήξη της περιόδου. Το ρεσιτάλ της Ρεάλ από τα 6.75 συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με «δολοφόνο» ακόμη και τον Φελίπε Ρέγες, ο οποίος με 2/2 τρίποντα με το... καλημέρα βοήθησε την ομάδα του να εκτοξεύσει τη διαφορά στους +14 (38-24 στο 13").

Ωστόσο, και παρά το γεγονός ότι ο Μπαρτζώκας παρέταξε τη δεύτερη πεντάδα (Λοτζέσκι, Σλούκας, Κόλινς, Πέτγουεϊ και Σερμαντίνι) με την άμυνα να έχει περιοριστεί στα... μάτια (μάλιστα κανείς δεν έκανε φάουλ για να κόψει το ρυθμό των Ισπανών), ο Ολυμπιακός έμεινε στο παιχνίδι.

Σε αυτό συνέβαλε η είσοδος του Κόλινς, που μπήκε με αποστολή να εκνευρίσει τον Φερνάντεθ, ενώ βοήθησε και επιθετικά, όπως και η άνοδος των Σλούκα, Πέτγουεϊ και Λοτζέσκι. Οι «ερυθρόλευκοι», που μέτρησαν 4/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, κράτησαν σε όλο το δεκάλεπτο τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -9 (53-44).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πάλεψε για την υπέρβαση, μείωσε με δύο «κολλητά» τρίποντα του Σπανούλη σε 55-52, μετά από επιμέρους σκορ 2-8, αλλά η αστοχία του, κυρίως στις βολές, του στοίχισε και πάλι... Οι Ισπανοί απάντησαν με σερί 8-0 και ξέφυγαν με +11 (63-52 στο 25"), ενώ αδικαιολόγητα λάθη τον έστειλαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -8 (70-62).

Στον... επίλογο του αγώνα ο Ολυμπιακός «έδεσε» την άμυνα του, έκανε τα φάουλ που έπρεπε για να θέσει τη Ρεάλ εκτός ρυθμού, αλλά προδόθηκε από τρίποντα και βολές. Οι «ερυθρόλευκοι» μέτρησαν από τα τρίποντα του Σπανούλη στο 23" και μέχρι το τρίποντο του Πέτγουεϊ στο 36" 0/9 τρίποντα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είχαν 8/18 βολές, ποσοστά που τον έφεραν και πάλι στο 36" στο -11 (77-66).

Και πάλι, όμως δεν παρέδωσε τα όπλα. Με τον Σλούκα να μοιράζει εύκολα καλάθια (2 ασίστ), τον Πέτγουει να ευστοχεί (επιτέλους) από τα 6.75 και τον Λοτζέσκι να παίρνει επιθέσεις ο Ολυμπιακός έτρεξε επιμέρους σκορ 2-9 και μείωσε στο 39" σε 79-75. Στα 32"" όμως ο Ντάνστον αστόχησε σε καθοριστικό λέι απ και ο Μπουρούσης από τη γραμμή των βολών σφράγισε τη νίκη με 82-77.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσέρεμπουκ (Ιταλία, Σαχίν (Ιταλία), Μάριτσιτς (Σερβία)

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 53-44, 70-62, 82-77.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Φερνάντεθ 15 (2), Ρέγες 8 (2), Ντίεθ, Μίροτιτς 14 (2), Ροντρίγκεθ 11 (2), Ντάρντεν 2, Γιουγ 11 (2), Μπουρούσδης 19 (1), Σλότερ 2, Μεϊρί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 12 (3), Σερμαντίνι, Ντάνστον 12, Σπανούλης 18 (3), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 3 (1), Κόλινς 3 (1), Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 13.