Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 -

Αποκλεισμός από το Κύπελλο στο 121΄ για Λίβερπουλ

Η Γουέστ Χαμ άφησε έξω από το Κύπελλο Αγγλίας τη Λίβερπουλ και προκρίθηκε στον 5ο γύρο του FA Cup νικώντας τους «κόκκινους» με 2-1 στο 121ο λεπτό, δηλαδή ελάχιστα πριν το παιχνίδι, που διεξήχθη στην έδρα της, οδηγηθεί στα πέναλτι.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατέβηκε τη νίκη μετά το 0-0 στο «Άνφιλντ», αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά το γκολ του Αντόνιο στο 45΄.  Ο Κουτίνιο ισοφάρισε στο 48΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και το 1-1 οδήγησε τους αντίπαλους στην παράταση, αφού όμως ο  διαιτητής Ρότζερ Ιστ δεν καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ιλόρι στον Βαλένσια.

Με το ρολόι να δείχνει πως απομένουν ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν οι ομάδες λάβουν θέσεις για τα πέναλτι, ο Ογκμπόνα σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους στη σέντρα του Παγέ και με κεφαλιά νίκησε τον Μινιολέ για το 2-1, που έστειλε την ομάδα του στον επόμενο γύρο να συναντήσει την Μπλάκμπερν.